По-късно тази нощ снегът ще обхване и останалите райони. Чак на сутринта ще завали в Източна България, но там се очакват и снежни виелици. Синоптиците предупреждават, че през следващото денонощие има голяма опасност от измръзване.
Пътните настилки също ще се заледят. Готови ли са обаче фирмите за почистване на пътищата.
За снегопочистването във Враца отговаря фирма, която е общинска на 100%. Двайсет и пет снегорина могат да излязат по улиците още тази нощ, ако се наложи, увериха от предприятието. На депо се съхраняват 900 тона сол и 150 тона пясък. Те обаче ще стигнат само ако зимата е лека, но според прогнозите това няма да е така.
"Притеснява ме единствено, че в България няма сол. Всичко е внос, защото в един момент, ако се окаже, че няма откъде да се снабдим със сол за пътищата, става страшно”, признава Иван Младенов - управител на БКС Враца.
Освен наличната механизация, в борбата със снега ще се включат около сто човека, включително и по програмата за заетост. Въпреки уверенията за пълна мобилизация, врачани смятат, че зимата отново ще изненада местната власт.
Най-голям проблем през зимата създават малките улички, които нощем, когато минават снегорините, са превърнати в паркинги.
"Машините са тежки и е опасно да се минава в близост до паркирали автомобили, поднася, счупване, неприятности, стават инциденти”, обяснява Младенов.
Освен за Враца, комуналната фирма отговаря и за четвъртокласната мрежа в общината, чиято обща дължина е почти сто километра. За зимното им поддържане държавата е отпуснала едва 58 000 лева. Проблемът е, че и резервите в местната хазна също са изчерпани, а трябва да се плаща и на наетите от кметствата частни фирми, които пък ще чистят снега в селата.