Съветът за сигурност на ООН започва днес консултации по разработения от Съединените щати проект за резолюция, която предвижда отмяна на всички търговски и финансови санкции срещу Ирак.

Миналата седмица Съединените щати, Великобритания и Испания внесоха в ООН проекторезолюция, с която искат вдигане на санкциите срещу Ирак и предоставяне на коалиционните сили на контрола върху приходите от иракски петрол. Американските предложения предвиждат нов орган, включващ Съединените щати и Великобритания да решава как да бъдат управлявани приходите от продажбата на иракски петрол. ООН, която в момента контролира този сектор, ще има съвещателна роля. Наблюдатели предричат дълги консултации и нови сътресения в Съвета за сигурност. В проекторезолюцията е заложено вдигането на икономическото ембарго, постепенното прекратяване на програмата "Петрол срещу храни" и идеята Лондон и Вашингтон да поемат администрацията на Ирак поне за следващите 12 месеца.

Еврокомисарят за развитието и хуманитарната помощ Поул Нилсон каза, че Щатите искат да си присвоят иракския петрол и са на път да се превърнат в член на Организацията на страните износителки на петрол ОПЕК. Проектът за резолюция осигурява най-малко за една година на САЩ и Великобритания пълномощия да управляват Ирак и предвижда автоматичното й подновяване, ако Съветът за сигурност не приеме друго решение, посочва агенцията.