Прокуратурата има нужда от подкрепа в работата си. Това заяви в предаването Тази сутрин заместник-главният прокурор Валери Първанов. Той изтъкна, че е необходимо данните, получени със специални разузнавателни средства да се признават за доказателство. Иначе няма как да се спре корупцията, включително и сред магистратите.

Първанов посочи, че съдът не наложи на небезизвестните братя Дамбовци мярка за неотклонение "задържане под стража", която прокуратурата поиска, защото представените от прокуратурата протоколи все още не са включени като част от делото. А причина за това е забавянето на друг съдия, който все още не се е произнесъл по тях.

Заместник-главният прокурор каза, че съдът не е разрешил обиски на задържаните при акция "Октопод". По процедура след първоначалното задържане на дадено лице, до 72 часа съдът трябва да вземе решение дали да удължи мярката. Това може да се случи, ако има доказателства, че задържаният може да извърши ново престъпление или да се укрие.

"Представени са в СГС 20 протокола за обиск и изземване. Те до 10-я ден от започване на производството не са одобрени от съдия. А срокът за представяне на доказателства е 72 часа, тоест 3 дена, а прокуратурата чака 10 дни, при положение, че е задължена за 3 дни да представи доказателствата. Доказателствата са в съседния кабинет, а съдията, който гледа мярката няма тези доказателства да разполага и естествено, че няма да ги вземе", каза Първанов и каза, че ще бъде проучен въпросът защо се е стигнало до тук.

"Става въпрос за пропуск, който лиши прокуратурата от възможността да докаже своята теза, и естествено съдията, който решава мярката при липса на доказателства, които трябва да дойдат от колегата му, какво друго решение да вземе, освен да не вземе мярката, искана от прокуратурата", каза Първанов и добави, че няма съмнения по случая.

Делата за купуване на гласове са около 160, 40 от тях вече са приключени

Произнесени са повече от 10 присъди, има и сключени споразумения, каза още Първанов. По думите му има и един-двама осъдени за купуване на гласове.

"Прокуратурата като институция направи доста, за да може европейските наблюдатели, които присъстваха на последните дни да дадат оценка, че изборите са свободни и демократични", каза зам.-главният прокурор.

Прокурорите работиха във всички изборни дни и реагираха на всички сигнали за задържани лица, за които има данни, че са организатори или че са получили пари, за да променят своя вот, каза прокурорът. По думите му проблемът е, че дори и в момента за разкриване на организаторите и посредниците не могат да се използват СРС-та, защото законът го забранява. В момента правната комисия обсъжда текстовете на НПК и има предложения за промяна. Прокуратурата предлага за всички тежки умишлени престъпления да могат да се използват специални разузнавателни средства, без да е конкретизирано за кои случаи става дума. Воля за това е изразил и премиерът Бойко Борисов.

Не може да се прехвърля вината от болната глава на здравата

Сред магистратите има и корумпирани и непрофесионалисти, и не добре мотивирани, но когато законът ти връзва ръцете, вече магистратурата не може да носи отговорност, каза Първанов.

Проблемите са не в събирането на информацията, а в използването й. Така Първанов коментира думите на магистрат "да хвърлим мрежата", изречени към обвиняем. По повод проверките на магистрати, извършвани от инспектората на ВКП, прокурорът каза, че там постъпват годишно над 1000 сигнала от близки на подсъдими, от пострадали и т,н., и от специализираните служби.

Проверяваните магистрати са на всякакви нива


Делото на Ангел Дончев от ВКП, обвинен за взимане на подкупи, вече е в съда. Според Първанов е по-важна превенцията, защото е "твърде късно да се обвиняват магистрати, нанесли непоправими щети на правосъдието". Колеги, които не са мнозинство създават лош имидж на България и пред света, каза Първанов.