Днес той се завърна от Вашингтон, където американският Сенат ратифицира протокола за присъединяване на страната ни към НАТО.

България очаква да получи военна помощ като част от военната коалиция срещу режима на Саддам Хюсеин.

"Америка реши да удвои помощта и сега от 10 милиона става близо 20 милиона долара", съобщи министър Паси.

Помощта и Международният наказателен съд са обвързани дори със закон, обясни външният ни министър. Има обаче и друга възможност по думите на Любомир Иванов, зам.-министър на външните работи: "Възможно е да се направи изключение за всички страни-членки на НАТО и Джордж Буш е единственият, който ще реши дали да направи този компромис."

Досега 32 държави са подписали такива споразумения. Преди време към тях се присъедини Румъния, а миналата седмица и Албания. Страните от Европейския съюз са против даването на имунитет на американците от Международния наказателен съд. Именно по тази причина румънският парламент все още не е ратифицирал договора.

"Нашето желание е да не предприемаме крачка в противоречие с европейското законодателство", посочи Соломон Паси.

Международният наказателен съд може да разследва само престъпления, извършени след 1-ви юли 2002 г. Той беше създаден с договор, който досега е приет от 89 страни. Съединените щати не са страна по договора. Международният наказателен съд се различава от трибунала за бивша Югославия по това, че може да разследва конкретен случай, единствено ако съответният национален съд не си е свършил работата. Според специалистите именно той може да има водеща роля за следвоенен Ирак.

Междувременно външният ни министър опроверга предположенията в някои медии, че на военния министър Николай Свинаров му е била отказана американска виза. Паси допълни, че както у нас, така и в Съединените щати се очаква с голям интерес решението на българския съд по случая "Терем".