Ако човек задреме пред телевизора или се унесе без да загаси нощната си лампа, на следващият ден може да е в много лошо настроение. Сънят дори на слаба светлина предизвиква депресия, съобщи Дискавъри, позовавайки се на американски учени.
Резултатите от изследването на екип от университета на Охайо е ново доказателство, че както при животните, така и при хората, излагането дори на слаба светлина през нощта предизвиква всякакви отрицателни последици за здравето. Те започват от разстройване на съня, преминават през напълняване и стигнат до рак на гърдата.
За изследването си американските учени са използвали хамстери. Те са установили несъмнена връзка между излагането на светлина през нощта и депресията. По-задълбочените изследвания показали промяна в хипокампуса на мозъка.
Случаите на депресия много нараснаха от няколко десетилетия. Макар и причините за явлението вероятно да са много, специалистите предполагат, че излишната светлина също допринася за проблема. Хората сега са изложени на много повече източници на изкуствена светлина, отколкото преди 100 години. Компютрите в спалните са много разпространени. Още повече хора заспиват, докато гледат телевизия.
Предишно изследване установи, че хората, които работят през нощта, са много по-засегнати от психични разстройства.
Когато е тъмно, човешкото тяло започва да произвежда мелатонин. Този хормон е антиоксидант и има много роли. Той регулира часовия ритъм, помага на човек да заспи, контролира освобождаването на други хормони. При дори и малко количество светлина, синтезът на мелатонин се нарушава, освобождава се неподходящо количество от хормона, или в неправилно време. Това води до много други проблеми.
