Какви са правомощията на президента?
„Има няколко вида президенти по света, много силни президенти – например американският, руският и до голяма степен френският. Те назначават правителството, уволняват го, те държат фактически цялата власт, отбеляза Константинов. Има изключително слаби президенти с чисто представителни функции – гръцкият, германският.
Нашият президент клони към силните
Константинов посочи, че в Конституцията е записано, че президентът назначава с указ хора на длъжности, определени със закон – посланици и шефовете на силовите структори.
„Ако правителството иска да сложи някой на този пост, то предварително го съгласува с президента, защото иначе няма да получи указ. Защото президентът има огромна представителна власт - той е избран с 2 милиона гласа, неговият авторитет и това законово положение му дават власт”, каза проф. Константинов.
20 години обаче всички крият, че две важни служби са към президента
Става дума за НСО и разузнаването, по силата на хвърчащ указ от едно време.„Толкова правителства се изредиха, толкова хора бяха на власт, никой не поиска да промени това и да приеме Закон за службите. Контраразузнаването и НСО, които трябва да действат в синхрон, са в различни служби”, отбеляза Константинов. По думите му докладът на разузнаването се дава на президента, на премиера и на председателя на парламента. Шефът на НСО обаче докладва устно само на президента.
Знаете ли какво значи да имате постоянна охрана, тя знае всичко за вас
Хората не са идеални, ангели няма, всеки има своите малки или големи грехове. До момента правилата не са нарушавани, тези хора (охранителите, бел.ред.) формално изпълняват своите задължения, но информацията, която дават на своите шефове е огромна сила. И тя би могла, потенциално да бъде използвана във вреда за националната сигурност, каза Константинов.
Така хора на най-високи постове във властта стават управляеми
смята Константинов. Според него тези служби би трябвало да преминат към национална агенция за сигурност от типа на ДАНС. Константинов каза, че е време ГЕРБ да изпълнят обещанията си за промяна на правомощията на държавния глава.
"Българският президент не се нуждае от тези служби и от тайната си власт, но се нуждае от леко засилване на официалните правомощия, за да бъде истински балансьор на Народното събрание”, каза Константинов. Според него президентът може да има законодателна инициатива, освен това трябва да се подсили отлагателното вето – да не може да се преодолява от обикновено мнозинство в парламента.