МВР, представители на музикалната индустрия и софтуерния бизнес се договориха да борят интернет пиратството у нас. Какво всъщност поиска бизнесът от българското вътрешно министерство, опита да разбере Миролюба Бенатова.

Меморандумът, който беше подписан днес, не бе раздаден на журналистите, дошли да го отразят, не е публикуван и на страницата на МВР. Екипът на bTV прочете на място и набързо копието на служителя на пресцентъра на МВР.

От документа става ясно, че страните се договарят за предприемане на рестриктивни мерки за ограничаване на пиратството, както и други мерки, които, както пише в документа, могат да бъдат видени в анекси 1 и 2. Екипът ни попита какво пише в анексите, за да се изясни договорката по същество.

На въпрос на bTV какви ангажименти всъщност поемат българските власти, според анекси 1 и 2, министър Цветанов отговори така.

"Анекс 1 и 2. Къде да го намерим това?”.  

Според представителите на американския музикален и софтуерен бизнес, загубите, които компаниите търпят, водят до огромни съкращения на персонал. Тоест индустрията на музика и филми в опаковки умира и има нужда от реанимация на пазари като българския, където все още повече от половината продукти са нелицензирани.

Какво искат всъщност от МВР?

"Това, което поискахме от министъра е интернет доставчиците да бъдат включени в този дебат и техният контрол над интернет пространството да бъде използван за контрол на интернет пиратството. Ако не получим тяхното съгласие доброволно да участват в решаването на този проблем, ще настояваме за законова регулация и законови промени. Мисля, че това е доста демократичен процес”, обясни Франсез Муур от Международната федерация на звукозаписната индустрия.

Димитър Ганчев управлява една от най-големите фирми за доставка на интернет. Той смята, че доставчиците трябва да бъдат включени в схемата с печалбата, иначе е немислимо да се очаква от тях да наблюдават и санкционират потребителите.

"Последните 15 години музикалните и филмовите компании се опитват да използват интернет доставчиците точно като оръжие без успех. Нека си дадем ясна сметка, че става дума за защита на частни корпоративни интереси, а не на нещо друго. Така или иначе това, което произвеждат те - касетка, диск... времето на физическите носители свърши и те се опитват да го удължат, колкото се може повече”, смята Ганчев.

Вътрешният министър бе категоричен, че каквото и да се предприеме, преди това ще бъде консултирано. Меморандумът обаче казва, че оттук нататък всяка информация във връзка с мерките е конфиденциална и ще бъде оповестявана само с изричното съгласие на всички страни.

Видяхме реакцията на интернет доставчиците. От другата страна са клиентите и хората, които произвеждат музика и филми. Как те приемат планираните мерки?

Все още има хора, които са готови да платят за оригинална музика или филми. Българските музиканти обаче са скептично настроени към идеите за ограничаване на пиратството в интернет.
За музикантите Вики и Десо от Мастило още е трудно да се издържат от изкуство. Те смятат, че проблемът не е в съществуващите закони за авторското право, а в липсата на реален контрол.

"Хората си мислят  - вие си правите кефа и си правите музика, за какво да ви плащаме. Трябва да има контрол, но и аз като потребител мисля, че не е възможно”, признава Вики.  

"Аз като музикант предпочитам да ми се плаща, това да бъде следено и да има контрол. Според мен държавата трябва да има по-сериозна намеса в този тип бизнес”, добавя Десо.  

"За мен е абсурдно в България - държавата на абсурда това да спре”, заключава Вики.