ои са най-значимите събития, които бяха белязани от знака на кризата. Тази година е оценена от българите като най-лошата от 1997 г. насам. И това не е само българска оценка. Вълна от социално и политическо недоволство заля и тоталитарни режими и вековни демокрации, и бедни и богати.

2011 година мина под знака на безпрецедентни социални бунтове

в най-новата ни история и правителствени кризи. Достигна ли кризата точката на кипене и какво ни очаква нас и Европа през новата 2012-та.  

През 2011 г. в сърцето на капитализма обявиха безпрецедентен протест срещу капитализма. Все повече и повече хора си задаваха въпроса кой плаща цената на кризата последните три години?

Не стават ли заради нея бедните още по-бедни, а богатите още по-богати. И започнаха операция "Окупирай Уолстрийт". От палатков лагер в финансовия център в Ню Йорк операцията се превърна в глобална. С масови протести от Нова Зеландия до Аляска. Десетки хиляди европейци останаха без работа и домове, защото не си пращат ипотеките.

У нас недоволството бе много по-конкретно - битово

Протестирахме заради скъпите горива, но и срещу монополистите, скъпото парно, мобилните оператори, за майчински, за повече субсидии от държавата. Заради кризата домакинствата у нас и тази година ограничиха потреблението на стоки и услуги, но пък увеличиха спестяванията в банки, както никога досега.

Към края на годината депозитите на народа доближиха рекордните 30 милиарда лева. Но само 520 българи могат да се похвалят, че имат в банка над един милион лева.

Много от милионерите тази година все пак са увеличили парите си от страх. Като са продали напълно или частично фирмите си, уплашени от кризата и междуфирмената задлъжнялост.

Безработицата продължи да расте

Увеличиха се и фирмените фалити, необслужваните потребителски и жилищни заеми.  Според официалните числа на Евростат българите - и бедни и богати, трета поредна година продължаваме да сме на дъното по всички показатели измерващи благосъстоянието в Европа.

От всички страни в Евросъюза ние заработваме най-малък брутен вътрешен продукт на глава от населението и сме последни както по покупателна способност, така и по показателя индивидуално потребление.

През 2011 г. гръцката трагедия стана европейска

За да не фалират Гърция, Италия, Испания, Португалия, премиерите на тези страни увеличиха данъци, съкратиха чиновници, орязаха социални плащания и привилегии. Бъдещото на Европейския съюз е заложено на карта. Заради непопулярните реформи лидери, като Берлускони, които се смятаха за вечни, си отидоха освиркани. Наследници на цели поколения държавници в Гърция завършиха безславно кариерата си.

Премиерът Бойко Борисов също излезе с рецепта как Европа да се измъкне от финансовия батак и да се справи с дълговата криза:

„Да направят пенсиите, като в България и Европа ще тръгне нагоре”, посъветва Борисов.

Европейските лидери създадоха "финансов Шенген"

на държавите отличници. Последната надежда еврозоната да не се разпадне, а с нея и идеята за Обединена Европа. Към този пакт се присъедини и България, която отговаря на условията за финансова дисциплина.

И за да покаже че у нас има такава не само на хартия, кабинетът увеличи възрастта за пенсиониране.

„Аз не искам да съм премиер на държава, в която народът се бунтува и не може да разбере мерките”, коментира Борисов. Според финансовия министър в демокрация всеки има право да протестира.

Кабинетът спря да налива милиони в нереформираната БДЖ. Но като спря да финансира черната дупка с това предизвика безпрецедентно дълга стачка. Но напук на недоволните синдикати и социални протести рейтинговите агенции не спряха да хвалят правителството, че сме сред най-стабилните в Европа.

Може да сме бедни, но поне сме стабилни

Но и въпреки кризата през тази година у нас кабинетът продължи да строи магистрали, да открива обекти - режеха лентичка след лентичка.

Какво ни очаква през 2012?  Официално Европа влиза в нова рецесия. Очаква ни бурна и непредвидима година. Година, в която дори не може да направиш една добра прогноза.