Подготовката на България за присъединяването към Шенген се осъществява в срок има всички основания да се смята, че към 31 март 2011 г. страната ще отговаря на всички условия за членство, допълва по темата "Труд".
"Влизането ни в Шенген не означава, че за нас изчезват границите", обясняват експерти, цитирани от "Труд". Отмяната на контрола върху движението на всеки човек не означава, че хората могат да пътуват без документи или да преминават извън досега съществуващите гранични контролно-пропускателни пунктове.
***
В интервю за "24 часа" Реджеп Тайип Ердоган, министър-председател на Турция, коментира двустранните българо-турски отношения. По време на визитата си у нас Ердоган ще обсъжда както въпроси от политически, търговски и икономически характер, така и тези, свързани с енергетиката, транспорта, туризма и културата. "Ние сме съюзнически страни и несъмнено нашето многостранно сътрудничество е принос към регионалната стабилност на Балканите", заявява министър-председателят. В отговор на въпроса как ще коментира трайните обвинения за финансовата и логистична подкрепа, която Турция оказва на ДПС, особено по време на избори в България, Ердоган подчертава: "Още веднъж бих искал да заявя пред българската общественост, че няма такава политическа партия или формация, която Турция да приема като посредник в двустранните отношения."
***
Решението на просветното министерство да увеличи приоритетно субсидията за инженерните специалности в кризисната 2011 г. ще доведе до драстични намаления в бюджета на голяма част от университетите, информира на челна страница "Сега". 15 висши училища ще загубят допълнително средства извън общото намаление на субсидията за висшето образование с 20 на сто, което бе
въведено през юли и остава в сила и догодина. Мярката ще принуди университетите да въвеждат драстични ограничения, от което страда качеството на обучение. Това става ясно от приложенията към проектобюджета за 2011 г. със субсидиите на университетите, разпратено от синдикатите по университети, уточнява изданието. От КНСБ обявиха, че не са съгласни с предложенията.
***
"Искаме законопроектът (за промените в Кодекса за социално осигуряване), който е в такъв недоносен вид "благодарение" на финансовия министър Симеон Дянков, да бъде изтеглен, защото не решава нищо, а трупа негативи. Да започнем преговори с работодатели и представители на правителството отново и да говорим за истинската пенсионна реформа, която трябва да се случи", призовава в интервю за "Труд" Пламен Димитров, вицепрезидент на КНСБ. По думите поправките в Кодекса за социалното осигуряване са някакви "маскирани кърпежи". Според Димитров положението ще стане най-тежко след 2020 г. "Отсега трябва да се направи всичко за увеличаване на заетостта, включително и за връщане на българи, работещи и живеещи навън, за да подобрим съотношението работещ - пенсионер. И едва тогава да теглим чертата и да видим необходимо ли е да се вдига възрастта. Защото не увеличението на стажа или възрастта, а на заетостта гарантира стабилността на пенсионната система", категоричен е той.
***
"Ако министърът на културата не е в състояние да приложи Закона за киното, той трябва да се оттегли от поста си", се казва в специалната декларация, цитирана от "Дума" под глава. Темата е отразена и от "Новинар" на първа страница със заглавие: "Киното на бунт срещу Вежди Рашидов. Документът бе прочетен в първата вечер на фестивала "Златна роза" във Варна, на която Вежди Рашидов не присъства, пише "Дума". След това режисьори, продуценти и други известни български творци напуснаха залата в знак на протест срещу многократното нарушаване на Закона за киното.
Здравеопазване
Смаяни жители на град Омуртаг научили при разпит в полицията, че са били "оперирани" и са "лежали" в местната болница, съобщава под глава "Труд" като обобщава в заглавието: "Хирург оперирал призраци". Хирургическа помощ "по документи" е сред многобройните нарушения, разследвани от прокуратурата и от финансови ревизори. Над 400 пациенти са сред свидетелите. Проверяващите допускат, че към половин милион лева са източени от здравната каса, докато шеф на болницата е бил хирургът д-р Мехмед Ахмедов, уточнява изданието. Самият той категорично отхвърля обвиненията: "Това, което тиражират за източване на касата, не е възможно. Как ще съм отчитал операции, които не са правени. Всяка от тях е документирана - има протокол и екип. През целия период съм проверяван от касата и не е имало сериозни нарушения." Тезата му е, че винаги е гледал интересите на болницата.
"Стандарт" констатира, че здравното ведомство е сменило най-много началници за 10 години. Изданието припомня, че няма правителство от 1989 г. насам, което да е изкарало мандата само с един човек на поста.
Темата за здравеопазването присъства и на страниците на "Класа". Д-р Димитър Димитров, директор на УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Асоциацията на работодателите в болничното здравеопазване, отбелязва, че здравните вноски трябва да се управляват от обществен съвет. "Тази идея е логична. Това са обществени средства, които трябва да бъдат управлявани от обществен съвет", категоричен е той.
За "Класа" проф. Григор Горчев, директор на болница "Св. МаринаУ, Плевен, потвърждава: "Би било добре да има обществен съвет, които да контролира парите за здравеопазване, за да може те да отиват там. По този начин няма да се стигне до това, което се получава в момента, т.е. няма да отиват пари за здраве в други структури."
Икономика
"24 часа" прави опит за прогноза каква ще е 2011 г., ако съдим по бюджета. Авторът Милен Велчев, финансов министър в кабинета "Сакскобургготски" (2001-2005 г.) отбелязва: "Самите управляващи от ГЕРБ разбират сигурно, че бюджет 2011 не може да бъде особен повод за гордост, и поради това не бързат да изтъкват неговите достойнства...тезата ми е, че имаме право да очакваме много повече от него". След подробен анализ на критиките и плюсовете на бюджет 2011 г. Велчев съветва: неувеличаване на данъците, а осигуровките да бъдат намалени още; стимулиране чуждестранните инвестиции чрез амбициозна програма за приватизация и концесиониране; недопускане на бюджетен дефицит и ръст на публичния дълг; намаляване на излишните публични разходи; стартиране на пенсионната реформа с фокус върху увеличаване на спестяванията в личните пенсионни сметки; стартиране на здравната реформа през демонополизация на НЗОК и създаване на втори стълб в здравното осигуряване.
В интервю за "Дневник" Пламен Орешарски, бивш финансов министър, коментира бюджет 2011 г. Той отбелязва, че разходите са планирани на нивото от тази година, сходна е и структурата им, а приходите са увеличени с толкова, с колкото е необходимо, за да се намали бюджетният дефицит до 2.5 на сто. "Впрочем да не се пипа нищо не е толкова зле, ако пипането ще влоши ситуацията", констатира Орешарски.
***
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков крие какво се случва в една от най-апетитните застрахователни компании на нашия пазар - "Енергия", съобщава "Телеграф" на първа страница, а "Монитор" цитира изданието на по-задна. Според "Телеграф" в застрахователната компания 50 на сто от акциите държат най-големите държавни енергийни фирми, а другата половина се контролира от Димитър Желев. Трайков упорито отказва да обясни има ли държавата стратегия какво да прави със своя дял в "Енергия", пише изданието. От това сдружение данъкоплатците са ощетени със стотици милиони лева, защото държавата е взела дивиденти в размер на нищожните 1 519 492 лв., а е платила премии за 311 млн. лв. Остават неясни какви са финансовите потоци в дружеството и как са контролирани от страна на държавата. На тези въпроси "Телеграф" е получил половинчати отговори или отказ по Закона за достъп до обществена информация, уточнява изданието.
***
Пред "24 часа" Иван Биларев, директор на "Булгартабак" прогнозира, че не се предвижда увеличение на цените на тютюневите изделия до март догодина. Биларев отбелязва, че разликата в цената на контрабандните цигари и легалните е голяма и съветва потребителите да не рискуват като залагат на по-евтиното, защото изследвания показват, че във фалшивите кутии може да има токсични вещества.
***
Обсъждаме туристическата такса да стане данък, казва в интервю за "Класа" Иво Маринов, заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма. Със средствата от туристическата такса евентуално ще бъдат финансирани районите и националната туристическа организация. До месец ще имаме готовност да внесем Закона за туризма, отбелязва Маринов. "Идеята на сдружението на общините е данъкът да се плаща от хотелиерите. Те от своя страна ще си го калкулират в цената на нощувката."
МВР и съд
Всички ежедневници отбелязват, че Софийският градски съд остави в ареста Алексей Петров. Той е обвинен за организиране на престъпна група с осем членове и за изнудването и рекетирането на свидетелите Георги Цветанов и Валентин Шотев. За пръв път, 8 месеца след показното задържане на бившия агент и съветник в ДАНС Алексей Петров, съдът прие, че прокуратурата не е събрала нито едно доказателство, от което да се заключи, че т. нар. престъпна банда "Октопод" наистина е съществувала, подчертава "Сега".
***
Едва 5 са случаите на обвинени за незаконна сеч, по които работи Комисията за установяване на имуществото, придобито от престъпна дейност, известна като "Кушлев". Това отговориха от комисията на въпрос на "Сега". В същото време от началото на 2009 г. до края на юни т.г. прокуратурата е пратила на съд за това престъпление 1312 души, сочат данните от държавното обвинение, допълва изданието.
***
Приходите от пазара на антики надминават печалбите от наркотрафика, твърди в интервю за "Монитор" Николай Соларов, прокурор от Върховната касационна прокуратура. "По същество тази престъпна дейност е високо организирана, осъществява се от много интелигентни хора. Успоредно върви трафикът от Изток на Запад по стария път на коприната и наркотиците. Големите трафиканти, за които говорим, са с много сериозни международни контакти. Има данни, които се изнасят на специализираните срещи с колеги от чужбина, за използване на трафика на антики и за финансиране на терористични организации. Най-много информация в тази посока изнасят израелските колеги", отбелязва Соларов.
***
Според челото на "Стандарт" 1000 евро бакшиш изкарва за ден шеф на смяна в митниците. Парите за началниците са с пъти повече. Срещу рушвета камиони минават без проверка или пък документите се оформят "по желание на клиента". Скандалната тарифа, която дори кризата не е успяла да подбие, бе разкрита пред "Стандарт" от хора в системата на митниците.