Зрителка на предаването “Тази сутрин” от Русе сигнализира за абсурдната ситуация, в която се намират тя и нейното семейство. 25-годишната Венета Маринова губи жилището си, ипотекирано срещу банков кредит. Това се случва, след като младата жена остава без работа и спира да обслужва заема си.

Драмата й обаче не свършва до тук. Освен че остава без покрив над главата си, самотната майка получава и запор на заплатата си, тъй като дължи още 89 хиляди лева.

С горчивина и болка Венета се връща две години назад. Спомня си една мечта, която днес се е превърнала в кошмар.  

“Като всеки човек с дете и аз исках да имам жилище. Можех да си го позволя. Банката ми отпусна кредит от 50 хиляди евро за 35 години. В един момент обаче стана невъзможно да плащам вноските, защото останах само с една от двете ми работи”, разказва Венета.

Впоследствие банката обявява търг за имота и го продава за скромната сума от 45 хиляди лева.

Така, въпреки че освобождава вече загубеното жилище, младата жена продължава да дължи 89 хиляди лева.

Частния съдебен изпълнител Цветанка Георгиева, която провела търговете за апартамента на Венета, отказа да застане пред камерата на “Тази сутрин”, защото е болна, но обясни, че случаи като този не са прецеденти.

Това потвърди и друг юрист - Иван Хаджииванов, който държи една от четирите големи кантори в Русе. Само от началото на годината при него са заведени над 1000 иска срещу длъжници.

“Цените на имотите падат. Кредитът на Венета е необезпечен за вземането на банката. Тя реализира ипотеката, но останалата сума се дължи, защото длъжникът с цялото си имущество обезпечава вземането на взискателя, както е по ЗЗД” обясни адвокат Хаджииванов.

“Преди кризата банките отпускаха кредити на база на оценки на недвижимите имоти към онзи момент – силно раздути”, така председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев обясни факта, че Венета има да връща толкова голяма сума на банката.

Въпросната оценка не може да се обжалва впоследствие, допълни Емил Радев – член на правната комисия в парламента и депутат от ГЕРБ.

Дичев каза още, че продажбите на имоти с необслужвани ипотеки се обявяват публично в регистър, качен на сайта на камарата. Това обаче е доброволно начинание на съдиите, поясни Радев.

Той обеща, че в скоро време това положение ще се промени и съдия-изпълнителите ще бъдат задължени да разгласяват информацията за ипотекираните имоти, кредитите за чиито покупки не се обслужват.

Така, според депутата от управляващата партия, ще се провежда търг с повече участници, което пък ще позволи продажбата на съответното жилище на реална цена.

“В нашето законодателство липсва и никога не е била залагана така наречената потребителска несъстоятелност. Много добре е уреден въпросът при търговците. Но България и Румъния са единствените страни-членки, в които няма подобна процедура за физически лица”, каза още Радев.