Валежите допринесоха за влошаването на условията за туризъм в планините. Планинската спасителна служба предупреждава, че лавинната опасност по високите части е от най-висока степен.

„Почти всички неща, които обичам да правя са свързани с планината и след доста време колебания реших, че това е което искам да правя- да помагам на хората”, казва
Борис Влаев, стажант планински спасител

Бъдещите спасители научиха как се намира пострадал с помощта на спасително куче, как се борави със специалния лавинен уред, който излъчва сигнал, локализиращ затрупания и се запознаха с т.н. метод на сондиране.

Според председателя на ППС Олег Чолаков, за да стане човек планински спасител, трябва преди всичко да обичат планината и да умеят да общуват с нея.

„Хората, които стават планински спасители, не трябва да имат тайни в общуването с планината, това е една култура, която се изгражда с годините още от деца.
Олег Чолаков

В планината спасителите нощуват в "бивак", изграден единствено от сняг. За построяването му, дори на опитните планинари са необходими поне 2 часа. Курсът за планински спасител ще продължи 2 години.