Орлин Тенчев е от Варна. Когато идва да учи в София преди няколко години разбира, че в столицата най-лесно се придвижваш с колело. От тогава Орлин ходи на работа и лекции само на две гуми и няма проблем със задръстванията. Казва, че това, че разполагаш с времето си и знаеш кога точно ще стигнеш е най-ценното.
"Да трудностите са, че на някои места цари хаос, някои кофи за боклук са на улицата. Примерно пешеходците пресичат където си искат. Има такива неща, но не е трудно човек да се справи”, разказа Орлин Тенчев.
Един от критериите за това да наричаш себе си запален велосипедист е рядко да гледаш прогнозата за времето. Независимо кой сезон е.
"Миналата зима само няколко дни не съм карал, защото имаше дни, в които не съм могъл да си свърша работата с колело. Тъй че, аз съм малко по-екстремен защото и по леда си карам колелото”, допълни Орлин.
От няколко години в София има велоалеи, но колоездачите признават, че първо са малко и второ шофьорите в България няма културата да пазят хората на колела.
"Хората просто трябва да решат, че им се кара колело. Тези градове, които са велоградове просто отделят една лента за велосипеди. Това обаче, за да се случи, трябва да караме, там са карали много хора. Не е нужно да чакаме да сложат алеи, за да караме колела”, коментира още Орлин.
Така, че дори и да идва зима, ако ви е писнало от висенето в задръстването просто навийте крачола и се качете колелото.
Според Иво Делин най-важното е велосипедистите да се виждат на пътя – да имат светлоотразителната жилетка, съответно фар и стоп отзад. Той призова шофьорите да бъдат толерантни, да спазват правилата за движение и да пазят велосипедистите.