Николина Халачева е управител на аптека в МОЛ-а, там няма прозорци и естествена светлина, защото така е проектирана сградата.
- Абсолютно никакъв проблем няма, стига да е достатъчно добре осветено, каза Николина Халачева.
- А вашите колеги нощна смята в нощните аптеки?
- Ами сигурно и тях трябва да ги закрият
Наредба 28, която въвежда изискването на естествена светлина в аптеките, е приета преди 2 години, но с гратисен период, за да бъдат приведени всички обекти в съответствие с изискванията до края на тази година. Зад това изискване стои Съюзът на фармацевтите.
"За работещите в аптеката е добре, максимално естествено за добър микроклимат и да не се правят грешки при обслужването на пациентите”, каза Мирослав Ненчев.
От асоциацията на собствениците на аптеки са категорични, че Фармацевтичният съюз защитава корпоративни интереси с наредбата.
"Той има корпоративни интереси да се закрият аптеките в Моловете, защото няма аптека в МОЛ и не представлява хората, които имат аптеки в Моловете и хипермаркетите и иска да навреди на тези, които имат. Това е създаване на нормативни препятствия пред конкуренцията”, заявиш Николай Костов.
"Лобизъм е да се сменя даден закон или наредба вместо те да бъдат наказани”, коментира Мирослав Ненчев.
Според председателят на Фармацевтичния съюз истинската съпротива на Асоциацията на аптеките е срещу забраната в аптеките да работят консултанти за козметика, които не са фармацевти или помощник - фармацевти
"Ако в момента остане изискването хора без фармацевтично образование да не работят в аптеките, 4000 души ще останат на улицата”, заяви Красимир Славчев.
До края на седмицата ще е ясна и позицията на здравното министерство като арбитър в спора и автор на наредбата за аптеките.
В сряда министърът на здравеопазването ще се срещне с асоциацията на собствениците на аптеки и фармацевтичния съюз, за да се изгладят противоречията по прилагането на спорната наредба.