Животът вероятно е оцелял в "океански джобове" след подобно на катаклизъм глобално заледяване преди около 700 млн. години, съобщи Би Би Си. В Австралия учени са открили доказателства, че през този период все още са съществували бурни морета, в които е имало микроорганизми. Условията на нашата планета, напомняща снежна топка, са били толкова сурови, че се смята, че повечето живи същества са загинали.

Британски и австралийски учени твърдят, че в Южна Австралия са открили депозити, които несъмнено свидетелстват за бурни морета. Седиментите датират от заледяване преди около 700 млн. години, т.е. от едно от двете големи заледявания през криогена, свързвани с хипотезата, че Земята е била снежна топка.

Въпросните седименти показват, че джобове от океанска вода вероятно са съществували през този период и са поддържали живота на микроорганизми. Според хипотезата, че Земята е била снежна топка, сушата и океаните на планетата са били подложени на "дълбоко замразяване", каквото преди това и оттогава не е наблюдавано.   

"За пръв път имаме ясни доказателства, че ефектът от бури е бил почувстван на морското дъно, заяви ръководителят на изследването Дан Ле Херън от университета Ройъл Холоуей в Лондон. Това означава, че когато Земята е била снежна топка, са се образували "джобове" или "оазиси", в които не е имало лед."