Агенцията по трансплантации е открила нарушения при набиране на донорки за яйцеклетки в клиниката, която осигури ембриони на 62-годишната родилка от Русе. Млади и нераждали момичета давали свои яйцеклетки на българската клиника, въпреки че манипулацията може да ги лиши от поколение.
Покрай раждането на 62-годишната родилка стана ясно как това е възможно - в лаборатория, ембриолог съчетава по своя преценка яйцеклетки на анонимна млада донорка със сперма на анонимен биологичен родител. След това, този сто процента чужд ембрион, се имплантира в стимулираната за това утроба.
За бъдещото бебе желаещата плаща - обикновено 10 000 лева
За да са възможни донорските програми, е нужно някой да дарява свои яйцеклетки. покупката на генетичен материал е забранена по закон, но търговията се крие зад разрешените така наречени разходи за донора. Момичетата взимат в пъти по-малко пари за десетки свои полудеца. Със заплаха за здравето и бъдещето си.
Младо момиче е дало свои яйцеклетки в Плевен никой не я е предупредил, че трябва да е раждала. По наредба момичетата, които даряват свои гени трябва задължително да имат деца, защото - според официално становище на Българското дружество по акушерство и гинекология, тази манипулация може да ги лиши от поколение.
Проверка на агенцията по трансплантации установява, че въпреки риска за здравето, в плевенската клиника ползват нераждали момичета.
От клиниката в Плевен отказаха коментар
с мотива, че обжалват констатациите на агенцията. А бившата директорка твърди, че именно проверката в клиниката е причина за уволнението й.
"Една от причините, изтъкната от министъра, беше точно тази: "Как можа да направиш акт за тази ин витро клиника?" Този акт, ако не се беше разшумяло, минават 6 месеца, не се пише наказателно постановление, и този акт се потулва”, коментира Теодора Джалева, бивш директор на Агенцията по трансплантации
От здравното министерство разследвали защо, кой и как е правил проверката
в клиниката, а не какво е открито по същество, твърди Джалева. Проблем било, че като консултант участва служителка на Агенцията, която е в майчинство.
„Колежката от агенцията, която участва като консултант е най-добрият ни специалист. Без една стотинка, тази година участва като консултант, за да обучи следващите колеги”, каза Теодора Джалева.
А какво се случва с акта?
„До 6 месеца, след издаването на акта, Министерство на здравеопазването трябва да наложи глоба на клиниката, ако прецени, от 30 до 50 хил. лв. По преценка, ако е много тежко нарушението, вече може да се иска отнемане на лиценз”, каза Джалева. Според нея това е причина да бъде отстранена от поста.
„Ами други мотиви не ми бяха изтъкнати. В заповедта нищо друго не е написано! В България лекарското съсловие, за съжаление не сме свикнали да работим по европейски правила и се оказва много явна съпротива във въвеждането им и спазването им, и контрола”, коментира бившият шеф на Агенцията по трансплантации. По думите й в министерството и сега стандартите се пишат и защитават единствено от близки интереси. Във всеки сектор в определена гилдия
Кои са хората, чиито интереси в момента обслужва нормативната уредба?
„В момента се иска да се осигури монопол на определени клиники, за да се извършват трансплантации в България. И като ги няма още по-добре, защото тогава се изпращат пациенти в частни клиники в чужбина и тогава държавата плаща и никой не може да ме увери, че в това няма и комерсиален елемент. В момента има изпратено момиче за трансплантация, която категорично може да бъде направена в България от жив донор са платени 256 хил. лева”, каза Джалева.
"И са платени държавни пари!"
Това си е поне 200 хиляди лева, които са надплатени за тази трансплантация, каза Джалева. По думите й интересът вероятно е на експертите, които са одобрили финансирането. Документите са придвижени през Фонда за трансплантации в чужбина. Последният подпис е на министъра”, каза Джалева.