Хората, които се подлагат на диети за бързо отслабване, често възстановяват предишното си телесно тегло и дори наддават допълнително няколко килограма поради променената реакция на мозъка им към стреса, сочат резултатите от американско изследване, цитирани от Франс прес.
Изследването на екип под ръководството на проф. Трейси Бейл от университета на Пенсилвания фокусирало вниманието върху нивото на хормони на стреса у мишки, които са подложени на хранителен режим. Оказало се, че стресирани гризачи, които няколко пъти са били на диета, изяждат по-големи количества мазни храни в сравнение със събратята си, които никога не са били подложени на хранителен режим.
След 3-седмична нискокалорична диета мишките загубили 10-15 на сто от телесното си тегло. Същите резултати се получават и при хората.
Учените установили, че у мишките на диета има увеличени нива на хормона на стреса кортикостерон. Освен това няколко гена у тези гризачи били увредени. Тази генна модификация продължавала да съществува следвръщането на гризачите към нормален хранителен режим.
Когато отново са в стресова ситуация, мишките, които са отслабнали с помощта на диета, започват да ядат повече от посестримите си, които не са били подложени на хранителен режим.
Резултатите показват, че диетата не само увеличава стреса, но и препрограмира реакциите на мозъка към храната в стресови ситуации, отбелязват авторите на изследването.
Резултатите от него са публикувани в Journal of Neuroscience.
