Критично високо остава нивото на Дунав. Пътят Видин – Лом е затворен - част от него е залят от високи подпочвени води. Около 13 000 кубически метра вода в секунда се очаква да преминат край Видин тази сутрин. Това ще бъде най-високата вода за сезона, съобщават от "Гражданска защита". Иван Георгиев е в Лом с актуална информация около случващото се в града.

Сантиметровата скала в Лом показва днес точно 848 см, което означава покачване с около 5 см за времето от 19 часа на 28 юли до ранните часове на днешния ден. Подобно, макар и минимално покачване на водата, се отразява веднага на пейзажа в града. Специалистите очакват покачване на водата през днешния ден, но уверяват, че няма място за паника. През вчерашния ден беше наводнен част от пътя Видин - Лом, както и 70 декара обработваема земеделска площ покрай видинското село Арчар. Част от ломското пристанище престана да работи през вчерашния ден, тъй като от мерки за безопасност беше изключено електрозахранването.

Оказва се, че големият проблем тук не е самата река Дунав, а високите подпочвени води. Най-засегнат район от Лом е един от високите квартали на града – квартал „Младеново”. Високите подпочвени води са наводнили няколко мазета та, две къщи са съборени, а четири улици са разрушени.

"В нашия квартал се случва така, че на принципа на скачените съдове, когато се вдигне нивото на Дунав, се вдигат и подпочвените води в най-високия квартал на Лом. Наводнение са мазета и приземни етажи. Вдигат се нивата и това, естествено, води до неприятни моменти в жилищата на хората. От четири години насам, през 2006 година, започна проблемът с високите подпочвени води, който и до днес остава нерешен.

Когато аз отидох да си направя застраховка ми казаха, че "Младеново” се води за свлачищен район и застрахователите отказаха да направят застраховка на имота ми. Всички знаят за подпочвените води и застрахователите отказват”, обясни жителят на квартал "Младеново” Милен Миленков.

"След наводнението от 2006 година, по линия на "Гражданска защита” и фонд "Бедствия и аварии” е финансирано изграждането на дренажна система – проектирането и предпроектните проучвания. На този етап имаме подписан договор, а утре предстои подписване на Акт 2 за откриване на строителната площадка.

Изпълнението на защитна стена в Лом е факт от 2006 година насам. До този момент строителството върви с много бавни темпове. Към днешна дата, за 2010 г. не е открито дофинансиране на обекта. При достигане на нива от 850 см, започва изграждането на първата дига, която е в района на Пристанищен комплекс – Лом, и която предпазва от заливане ниската централна част на града”, обясни заместник-кметът на Лом Валентин Евтимов.