Нощната тарифа на тока ще поскъпне с до 10% от 1 юли при средно поскъпване на цената на тока за битовите потребители с малко над 1%. Това стана ясно днес след провелата се кръгла маса за обсъждане на новите цени на електроенергията, организирана от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Цените за индустрията ще бъдат натоварени с още по-високи тарифи. В същото време синдикатите на енергото в Западна България готвят стачка.
Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев заяви, че основания за повишаване на нощната тарифа са предоставени от дружествата Е.ОН и ЕВН, но принципът нощната тарифа да е по-евтина, за да се стимулира ползването на електроенергия през нощта и да се облекчи работата на Електроенергийния системен оператор, ще бъде запазен.
За абонатите на ЧЕЗ, Е.ОН и EVN тарифите по правило са различни
Средното увеличение на сметките за ток ще е между 1,2 и 1,7%. На пръв поглед незначително увеличение.
И тази година обаче монополистите вдигат значително цената на нощната тарифа. Нагласата е в трите мрежи токът да поскъпне между 5 и 10 процента, като най-сериозно в Североизточна България.
За всеки 100 кВт/ч по нощна тарифа сметката ни ще набъбва с по 1,20 лв.
Бизнесът и най-вече малките и средни предприятия ще бъдат натоварени с още по-голямо увеличение- между 3 и 3, 5 процента.
Точните тарифи ще научим следващия четвъртък, когато комисията гласува цените. Тогава ще съобщим и конкретни разчети с по колко лева ще се натовари семейният ни бюджет, защото пак казвам сега говорим за средно увеличение на цените.
Днес се заговори за възможна стачка в енергомрежата на ЧЕЗ наесен
Поводът за такава стачка ще са предстоящи съкращения на около 7 процента от енергетиците в ЧЕЗ. Ако синдикатите не се разберат с мениджърите на компанията, наесен най-вероятно половин България ще е заложник на първата в страната ефективна стачка в електро-енергийния сектор.
Синдикалистите в ЧЕЗ обвиняват държавата, че като орязват с пъти поисканото от монополиста повишение на цените на тока от 1 юли, мениджърите в компанията нямат друг избор, освен да влагат все по-малко пари за нови съоръжения и трафопостове и да съкращават работници.
Компанията иска да съкрати 220 енергетици
които поддържат мрежата в Западна България. „Има закон за уреждане на трудовите спорове, който защитава в момента болници, учебни заведения, училища и първостепенни... Домакинствата? Може и да се стигне до този вариант. Ще ни извиняват уважаемите наши съграждани”, каза Станислав Любомирски Независима синдикална федерация на енергетиците, КНСБ.
От преслужбата на ЧЕЗ отговориха, че вече преговорят със синдикатите
за въпросните съкращения. Държавната комисия регулатор не се чувства виновник за това социално напрежение. Енергийни комисари неофициално коментираха, че синдикатите може нарочно да плашат със стачка само и само държавата в последния момент да одобри още по-голямо повишение на цените на тока за бита и индустрията.
„Те са мотивирани да правят съкращения и това е заложено в самия начин, по който ги регулираме от две години. Трябва да правят оптимизация и това е техен проблем”, коментира председателят на ДКЕВР. Ангел Семерджиев.
Заради стачка в гръцката държавна електрическа компания ДЕА трети ден България прави авариен износ на ток към южната ни съседка. Иначе части от Гърция може да останат на тъмно. Съседните оператори си помагат по силата на международна спогодба. Паралелно с това страната ни осъществява и търговски износ на ток за Гърция и Турция.
Нагласата на българския електроенергиен системен оператор е ситуацията в Гърция да се нормализира и от утре да спрем аварийния износ на електричество. Но няма гаранции че при следващи стачки в Атина съседката ни пак няма да поиска авариен внос.
В Гърция заради горещините от края на май до септември потреблението на ток се увеличава почти два пъти.