В дългосрочен план съм по-голям оптимист за излизане от кризата, заяви в студиото на „Тази сутрин” министърът на финансите Симеон Дянков. По думите му икономиката върви напред.

„Излизат и някои скрити бомби като анексите и там се получава някакво моментно отчайване. Но в дългосрочен план съм по-голям оптимист по следната причина: предишните правителства толкова са работили само за себе си и за личните си интереси, че сега като има правителство, което работи за хората, съм голям оптимист, че в месеците и годините пред нас България ще стане една по-богата държава, защото явно имаме всичките условия да стане България много по-добра, много по-богата държава”, заяви Дянков.

По повод думите на предшественика му Пламен Орешарски, че инвестиционният цикъл не съвпада с политическия, и че в подписването на договори няма нищо лошо, Дянков обясни, че договори са подписвани в периода от 2006 до 2009 година. Но в края на 2008 и началото на 2009 година предизборно към тези договори са написани и анекси, които увеличават цената им, понякога и многократно. Тези анекси не са били представени на финансовото министерство и са били извън бюджетните закони за 2008 и 2009 година.

„Това вече няма нищо общо с инвестиционна политика, а има общо единствено с предизборната кампания и „дайте да налеем повече пари в някои фирми, които предполагам са помагали на предизборната кампания, извън бюджетните закони за 2008 и 2009 година, обясни Дянков. Неприятната изненада са анексите, подписани до пролетта на 2009 година. Дянков смята, че предишният финансов министър е трябвало да го уведоми за тези анекси. Вместо това Орешарски го е уверявал, че бюджетът е в прекрасно състояние, и че няма дефицит.

По думите на финансовия министър социалните партньори са договорили приходни и разходни нови мерки за 1 милиард и 600 милиона лева. Те са напълно достатъчни, по сегашните прогнози, Бюджет 2010 да завърши със всички допълнителни изненади.  

„Ако се окаже, че трябва да плащаме обаче още два милиарда, ще се наложи  нещо да направим допълнително. Дали е ДДС, това е работа на кабинета и на тристранката”, каза Дянков.

Според него вследствие на приетите вчера от кабинета антикризисни мерки, около 300 милиона лева допълнително ще влязат в социалното министерство за подпомагане на заетостта. Така десетки хиляди хора ще получат възможност да си намерят работа. Някои от програмите за временна заетост ще обхванат около 10 хиляди души още от април. От някои от другите мерки могат да се възползват до 35-40 хиляди души.

„Има 15 мерки, които варират от мерки за временната заетост, а някои програми, и с бюджетни и с европейски пари, разточихме до лятото. Увеличихме плащанията за безработица, както и времето, в което безработните ще използват тези заплащания, с цел да имат повече време за намиране на работа”, каза Дянков.

Минималната работна заплата може да се увеличи до края на тази година, но до 1 юли синдикатите и бизнесът трябва да се разберат с колко и кога, и да представят на правителството своите предложения.

„Икономиката излиза от кризата, но бюджетът все още не излиза, и той не излиза от кризата, затова, за тези допълнителни харчове, които излизат от чекмеджетата на различни министерства. Както казах, на 27 юли трябваше да има добронамереност и предишното правителство да каже: това е реалното положение и ние още от  август да мислим какво можем да направим. А не да намираме допълнителни бомби и всеки месец сме като пожарна команда и се опитваме да ги спасяваме”, каза Дянков.