Необходими са минимум 110 милиона лева повече за цялата система на образованието за 2011 г. и в момента "тече борба заложените средства да не са 3,3 на сто". Това каза министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, след като откри кръгла маса на тема "Квалификацията на учителите в България - възможности за развитие, просперитет и постижения в сферата на образованието", посветена на Световния ден на учителя.
Министърът посочи, че за да е модерно българското училище, трябва да има повече средства и затова иска минимум още 50 милиона лева за средното образование, а за висшето образование - още 60 милиона лева. От тези 60 милиона лева, минимум 20 милиона лева ще са необходими за промяната с повишаване на коефициента на техническите специалности, а 40 милиона лева ще се за реформите във висшето образование.
"Ако се правят някакви реформи, ще трябва да се плати за тях" - за свобождаването на хора, за пенсиониране, уволнения и обезщетения, каза министър Игнатов.
Освен това Сергей Игнатов каза, че е договорено със синдикатите да не се намаляват доходите на учителите.

Снимка: БГНЕС