Десетки хиляди души ще загинат при силно земетресение в София. Такива са изчисленията на различни учени и сеизмолози. Стряскащите данни ни дадоха повод да си зададем някои въпроси: Готови ли сме да посрещнем голямо природно бедствие и кога ще се разлюлее земята?

Земята - дом на седем милиарда души. Няма друго познато място във Вселената, където да кипи такъв живот. Планетата ни, с цялото си многообразие и красота, крие огромни опасности.

От векове науката си задава въпроса: Има ли цикличниост при земетресенията и може ли да се каже кога ще бъде следващият трус?

Учените, които от години се занимават с изследване на Земята и земетресеняита, са стигнали до извода, че в появата на трусовете има закономерност.

„Не може точно да се каже кога ще се случи, а се знае, че за един период от хиляда години трябва да се случат около десет такива големи земетресения. Но дали ще станат точно през десет години, или ще се случат на определени периоди, да кажем през две години, после след 20 години, това зависи от тектонската структура, която се следи от сеизмолозите”, обяснява д-р Емил Ботев,  секция „Сеизмология" -  БАН.

До преди години сеизмолозите само регистрираха случващите се земетресения. Днес обаче те следят и най-малката аномалия в повърхността на релефа, която би могла да подскаже за процеси, много по-дълбоко в земните недра.

Има хора обаче, които твърдят, че могат да предсказват земетресенията. Преди години Мая Попова открива връзка между болки в тялото си и земетресения, станали на различни места по света.  

„С мен не се случва нищо особено, методът в чисто емпиричен, имала съм цялото това време, в което съм съумяла да наблюдавам парещ тип болки на определено място от тялото, след което на определено място се е случвало земетресение”, кзава тя.

Д-р Емил Ботев от Българската академия на науките говори за так наречената цикличност.

„Тези процеси са геологически и реализирането се предполага, че един и същ период. Ако допуснем, че със същата скорост се развива, значи средно на около 300 години можем да очакваме такова катастрофално земетресение в района на Пловдив. Едва след 300 години може да очакваме такова”, смята ученият.

Противоречието между учените е налице.

„Ние изчерпахме лимита си, тоест, така да се каже, много сме близко до много неприятно земетресение. Това ще стане, още повече сеизмичната активност на земята се е увеличило. Фактор е и луната, която е прекалено близо до земята. Имаме още един допълнителен фактор, което никак не е приятно”, коментира проф. Рангел Гюров от НБУ.

Според психологът  Иван Монов пък земетресението е от тези природни стихии, които най-комплексно въздействат върху човешката психика, всички наши сетива реагират.

„Земята се тресе, бучи, сградите се клатят, падат. Да не говорим за това, че се отделят биоенергии, които също чисто физиологично въздействат на нашата психика, така че съвсем нормално е човек да изпита страх, ступор и да не реагира адекватно на случващото се около него”, казва Монов.

4 март 1977 г. В  21,24 ч. в Свищов започва най-убийственото земетресение в историята на България. То е с магнитуд 7,3 по скалата на Рихтер, с епицентър в Източните Карпати, окръг Вранча. За оцелелите времето лекува, но споменът остава завинаги.

„Аз успях да изляза. На къщата има стълбище. Успях да изляза навън и се хванах за железните перила на стълбището. И като почна да ме люлее нагоре-надолу, нагоре-надолу, напред-назад, значи аз само се държах за перилата на стълбището”, разказва Цветанка Йорданова.

В София живеят близо два милиона души.

Историческият преглед показва, че тук са ставали силни земетресения с разрушителен ефект. Първият документиран трус е през XIX в, на 4 април 1818 г. В наши дни, ако земята под София се разлюлее силно, последствията ще са катастрофални.

„Очаква се, че максимално допустимата степен, която може да се случи на територията на софийското сеизмично огнище е 7 - 7,5, като при магнитуд 7 ще загинат над 9 хиляди души на територията на София”, прогнозира д-р Емил Ботев.

И проф. Гюров е на мнение, че при магнитуд седем ще настане една таргедия в София, защото сградите не са едни от най-добрите. Те няма да понесат такова разрушително земетресение и ще загинат десетки хиялди хора, а разрушенията ще бъдат ужасни, смята той.