Новата наредба на Здравното министерство, която предвижда повече пари за семейните лекари в труднодостъпните райони, е подигравка с труда им. Това обявиха джипита от Кърджалийско.

Д-р Аброскин е един от общопрактикуващите лекари в района с практика на село. Лекува 1200 пациенти в няколко населени места. Според новата наредба той трябва да получава малко над 100 лв. на фона на 24-часови дежурства след работно време и в почивните дни.

„Крайно време е да разберем, че ние сме бедни с тези пари и не можем да обещаем европейско здравеопазване. Докога ще продължаваме да лъжем и да изнудваме и извиваме ръцете на докторите да работят за стотинки. Затова доктори напускат, няма да останат, никой няма да остане да работи за стотинки”, коментира той.

Според него, а и според голяма част от неговите колеги, практикуващи в труднодостъпни региони, тези 11 стотинки на пациент няма да променят с нищо тежкото положение на българското здравеопазване.

С новите предложения отново потърпевши ще са пациентите, които пак ще търсят пари и превоз, за да се доберат до лекарска помощ след работно време и в почивните дни.