Децата до 18 години вече ще минават на задължителни профилактични прегледи при педиатър. Досега родителите можеха да избират дали да ги консултират само със семейния лекар или със специалист по детски болести. Общопрактикуващите лекари обаче предупреждават, че новата разпоредба ще създаде сериозни затруднения на родителите в малките населени места.

Кърджалийското село Перперек може да се похвали със свой собствен личен лекар. Затова местните рядко ходят до града - много е скъпо, а и влак минава веднъж седмично.

"Трябва да загубят цял ден, да поседят 2-3 часа на опашка пред педиатричен кабинет, заедно обикновено с болни деца, защото детската консултация с отделни входове остана в далечното социалистическо минало, и в най-добрия случай да се приберат с кръстче, че детето е прегледано”, обяснява общопрактикуващият лекар д-р Дмитрий Абровски.

Освен това, общопрактикуващите лекари разполагат с неограничен брой направления за деца. Един от авторите на новата разпоредба е доцент Владимир Пилософ. Той обяснява, че е важно децата да не се изпращат при педиатър само когато имат оплаквания. Трябва да се следи и за тяхното правилно развитие. Педиатрите учат за детското развитие допълнително четири години, а общопрактикуващите лекари – само девет седмици.

"Твърдя, като специалист работил толкова време в областта на педиатрията, а и в тясна специалност, че за такъв кратък период, не е възможно да се усвоят на достатъчно високо ниво знанията, които са необходими за един лекар, колега, който ще проследява и болното и здравото дете. Общо правило е, че човек вижда, това което знае”, смята доц. Владимир Пилософ.

Наредбата може да бъде отменена със заповед на здравния министър, ако системата не сработи.