Върховният съд даде отсрочка на "Лукойл Нефтохим" да продължи да работи без лиценз и без компютърна връзка с митниците до окончателното приключване на съдебния спор "Държавата срещу рафинерията".

Според оповестените днес две определения на върховните съдии, ако "Лукойл Нефтохим" все пак спре работа това наистина ще се отрази на стратегическите отрасли от икономиката като железопътния, въздушния и столичния градски транспорт.

С тези определения "Лукойл Нефтохим" получават достатъчно време да си сложат измервателни уреди и да не спират работа, въпреки че вече нямат лиценз. Дори и "Лукойл" след месеци или година да изгубят делото с митниците, защото нямат въпросните измервателни уреди, те на практика няма да спрат работа и да понесат една стотинка загуби.

Върховният административен съд също счита, че без рафинерията икономиката ни може да блокира. Съдиите дори посочват, че кабинетът нямаше да разблокира керосин от Държавния резерв, ако можеше да се осигури внос от други доставчици.

Шефът на Агенция "Митници" не е доволен от днешните актове, но е длъжен да ги изпълни.

"Няма да се откажем да следим "Лукойл". Но делото вероятно ще свърши, когато се приведат в ред", смята Ваньо Танов.

Според проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч" сагата "Държавата срещу Лукойл" се е отразила добре на рейтингите на премиера Бойко Борисов и на финансовия министър Симеон Дянков. Премиерът е покачил рейтинга си с 4%, а Дянков - с 8%.

53 % от анкетираните одобряват отнемането на лицензите, защото всички трябва да са равни пред закона. За 26% от хората обаче това е предизборен ход.