Все още се търси източникът на заразата в Хасково. Жителите на града смятат, че замърсяването идва от водата или от храна. Регионалните санитарни власти обаче отхвърлят подобна теза.
В района битката със заразите се води на два фронта, заради опасността от разпространение на шап по животните, след като вчера беше регистрирано болно животно.
В многопрофилната болница се лекуват 111 болни от Хепатит А. Заради недостига на легла се приемат пациенти и в затворения за ремонт етаж на инфекциозно отделение.
“Предполага се, че е от питейната вода или от някакви плодове и зеленчуци", каза пациентът Румен Латев.
И макар че това е заболяване на мръсните ръце, местните лекари смятат, че не е само въпрос на лична хигиена.
"Боледуват повече мъже. Можем да търсим причината във водата, от която се прави бирата. Тъй като мъжете са по-сериозни консуматори на тази напитка”, обясни д-р Тодор Пандов, управител на МБАЛ Хасково.
Здравните инспектори обаче са категорични, че водата в региона е чиста и място за паника няма. Броят на заболелите спада, но заразата все още не е овладяна. Затворени училища няма, но се дезинфектират всекидневно.
И докато хората се борят с бума от Хепатит А, то животните в района са заплашени от друга опасна болест - шап. За да се избегне евентуална епидемия, от днес започва тотално преброяване и изследване на домашните животни. Държавата обаче няма ресурс да се справи сама.
За да се справят с болестта, държавните структури по места изненадващо са предложили договори на ветеринарите. Отворен обаче остава въпросът кой ще плати извършването на тези дейности.
Румен Данев, областен управител на Хасково заяви пред bTV, че са предприети мерки, с които да се спре разпространението на шап. “Ограничихме движението на домашни животни или на чифтокопитни животни, да няма паша на животни близо до международния път. Ограничихме лова в общините Свиленград и Тополовград”.
По повод разрасналата се заболеваемост на Хепатит А Данев увери, че болницата разполага с достатъчно ресурс, за да поеме всички болни и нито един няма да бъде върнат.
Хепатит А е наричан още болест на мръсните ръце.
“Хей ръчички, хей ги две” - това е една от първите песни, които научаваме като деца. Оказва се, че е и едно от първите неща, на които спираме да обръщаме внимание като възрастни. Според проучвания близо половината от хората не си мият ръцете след тоалетна или преди хранене.
Трябва да си миеш ръцете и когато си излизал някъде и се върнеш. Примерно като пипаме кал, и кучета, и котки и мишки, и гъсеници.
Ръцете ни се замърсяват след досега с каквато и да е повърхност. Специалистите казват, че ако бактериите се виждаха с просто око никой нямаше да има нужда от напомняне да си мие ръцете.
“Ръцете ни, лицата ни, тялото ни, дрехите ни, те са изложени непрекъснато на контакт с бактерии. Ние не ядем палтото си, ядем често ръцете си, ноктите си, да не говорим, че с тези ръце се храним, така че върху тях има множество, милиони, милиарди бактерии”, обясни доц. Нася Хаджиева:
Тя казва още, че е много важно децата от малки да се учат как и кога да мият ръцете си. Трябва да имат и добри условия за това навсякъде - в детската градина, в училище. Правилното миене на ръце става с течаща вода, течен сапун, хубаво търкане 20 секунди и подсушаване с хартиена кърпа, с която затваряме и крановете на чешмата, защото по тях също има бактерии. Дезинфектиращите кърпички и течности помагат, но не могат да заменят хубавото миене.