Заради много по-малкото очаквано поскъпване на електроенергията, отколкото на парното от 1 юли е възможно повечето потребители да предпочетат да се отопляват на ток, прогнозира в предаването "Тази сутрин" министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Очаква се средното поскъпване на тока да е с около 5%, докато искането за цената на природния газ, с който работят топлофикациите, е тя да нарасне с 23%.

Кризата не може да свърши изведнъж и тя не е свършила, има обаче много признаци, които показват излизане, като увеличаването на промишленото производство и ръстът на услугите, каза министърът.

Бъдещето на българската енергетика не е в отпадането на парното. Вярвам в компетентността на регулатора, има начин процесът да се управлява, коментира Трайков. В същото време той добави, че за цената на газа факторите са изцяло обективни и пазарни.

"Ако се повиши още цената на топлоенергията, топлофикациите ще затънат, затова регулаторът има механизъм", каза Трайков и даде пример с цената на тока от когенерациите, която регулаторът може да повиши за сметка на цената на топлоенергията. Това обаче не важи за софийската "Топлофикация", която почти не произвежда ток, припомни министърът. Когато общината поеме дружеството, собствеността, върху което държавата наскоро й прехвърли, може да привлече източници за финансиране, а тя има такъв план", допълни Трайков.

"България не може да остане без газ, ние сме малък и коректен партньор, но много важен", каза още той по повод намерението на единия от трите доставчици на синьо гориво - "Овергаз", да не подновява договора си с "Булгаргаз" от следващата година, а да излезе на пазара самостоятелно

"В Българския енергиен холдинг предстоят да се случат много важни неща, там пратих бившия си зам.-министър Мая Христова, защото има работа, която трябва да се свърши. Въпросът за структурата на този сектор е много сериозна и е важно какво целим - държавен мастодонт или мощни компании, които са прозрачни и с чужди инвеститори. Трябва да има частична приватизация - продажба на миноритарен пакет", обясни още той.

Според Трайков кризата в страната ще свърши тогава, "когато всички почувстват, че е свършила. Имаме много сигнали обаче, че вървим към нейния край".

Във връзка с проверките, които Брюксел иска да направи у нас на бюджетните статистики и данните, на които правителството базира своите прогнози, министърът раздразнено коментира: "Колегите от финансите ще кажат има ли проблем с Брюксел, дали ние сме се объркали, или те".

По повод на факта струва ли си да инвестираш в страната ни, министърът на икономиката каза, че премиерът ще е патрон на инвеститорския форум, за да придобие той още по-голяма тежест.