"Пиратите, които нападат корабите в Аденския залив в Индийския океан, се интересуват на първо място от екипажа. Тоест основната разменна единица е екипажът". Това е категоричното мнение на разследващия журналист Елена Йончева. Тя беше поканена в "Тази сутрин" да коментира поредната ситуация с отвлечени българи в Аденския залив. Тя коментира още:

"Предполага се, че колкото по ценна стока има на кораба, преговорите по време на откупа ще бъдат по-сложни и исканията на пиратите за откуп ще бъдат по-високи. В случая корабът е празен, но според мен е голяма заблуда, че пиратите като цяло имат добра информация кой кораб какво превозва и че нападат избирателно. Според мен това е доста преувеличено, тъй като голяма част от тези пиратски банди и превземат по интуиция и наслука.

Досега винаги се е плащало,

но това е било винаги неофициално, тъй като даването на подкуп според законодателството на редица европейски държави се наказва. Всички преговори текат задкулисно, дават се откупи от собствениците на кораби, съответно те получават средствата от застраховките, но никой официално няма да ви кажe: "Да, дадохме откуп".

Искат откуп за хората, не за кораба или евентуалната стока

Има случаи, в които пиратите са нападали и военни кораби, тъй като в началото не са различавали търговски от военен кораб. (...) Това, което се прави напоследък и което има ефект, е наемането на частна охрана на търговските кораби. Това не означава, че моряците могат да бъдат въоръжени".

Този случай не е по-различен

Всеки ден има по еди или два кораба, заловени от пирати, смята и Махмуд Джанго, сомалиец, бежанец, който от 23 години живее в България.

Антипиратската коалиция не е ефективна, защото е разположена далеч от мястото, където стават отвличанията. Ако трябва да действа конвоят й, е необходим ден-ден и половина, за да се стигнат до целта,  атогава вече е прекалено късно", смята още Джанго.