Как тези допълнителни пари ще повлияят на ситуацията в болниците в момента?
Тези 65 млн. реално ще добавят по 13 млн. месечно до края на годината към предвидените от касата 67 млн. Така за болнична помощ ще има по 80 млн. лева на месец. Това, според Обществения съвет в здравеопазването обаче няма да реши проблема.
Въпреки, че се говореше за необходимост от 200 млн. лева, днес министър Дянков е обещал 65, които прибавени към предвидените от касата месечни разходи за болниците правят сума, равна на парите плащани през 2008 г..
"Министерството на финансите и аз, като финансов министър, сме се ангажирали - намерили сме ги. Не е необходима актуализация на здравния бюджет сега", заяви министър Симеон Дянков.
Според синдикатите това е временно закърпване на положението, което е съвсем недостатъчно. Все още не са намери средства за покриването на 125-те млн. лева, които болниците чакат да получат за извършени дейности.
"Тези 65 млн. лева до края, сигурно ги измислиха сега. Осреднени те даже не са и средното, което трябва да бъде, трябва да са 86. Явно са намерили едни пари, за да успокояват мениджмънта”, коментира д-р Иван Кокалов.
Синдикатите продължават да се готвят за протести, ако не бъде решен проблемът с финансирането на болниците.
"Това беше една етапна среща, тя не реши окончателно големия проблем - държавата да се издължи на болниците и аз лично се надявам всички участници да внесат известно успокоение в самите болници, за да не бъдат връщани пациенти. Бяха обещани някакви пари, които така или иначе гарантират някакъв комфорт за работещите в болниците и за нас пациентите", заяви Жени Адърска.
Според прогнозните данни на касата, средномесечните разходи на болниците за тази година са се увеличили с около 5 млн. лева. От касата смятат, че това се дължи на ненужния прием на пациенти, повторните хоспитализации и стремежа на лечебните заведения да работят и да отчитат само скъпоструващи клинични пътеки. От касата очакват тази година хоспитализацията да е с 300 000 души повече от 2009 г.