Изборният кодекс сериозно удря по правата на хората да упражнят правото си на вот, заяви в студиото на предаването "Тази сутрин" депутатът Мая Манолова по повод предложения текст за участие в изборите.  

В него е записано, че се въвежда принципът на уседналост за местните избори, както за избирателите, така и за кандидатите за общински съветници и кметове. Изискването е те да са живели най-малко 12 месеца в определеното населено място. Принципът на уседналост бе приет с гласовете на ГЕРБ и Атака. На местния вот ще могат да дават глас само българите, които са живели в страната една година.

Въпросът е от къде започваш и къде свършваш. Реално няма да се избират районни кметове. Важното, което се изпуска в случая е, че общинските съветници вече няма да се избират с преференции. Предложихме да няма никакъв праг на преференции. Независимо дали сте на първо или последно място, ако имате повече гласове от мен, вие ще бъдете избран, обясни депутатът от Синята коалиция Михаил Михайлов.

Не ви ли притеснява, че в крайна сметка правите законодателство, което е срещу хората, попита Мая Манолова от Коалиция за България депутата от ГЕРБ Иван Алексиев.

Някои от тезите в този кодекс остават само и единствено идея на ГЕРБ, заяви от своя страна Явор Нотев от Атака. След като се поддържаше виждането, че Атака е съавтор на текстовете, трябва да стане ясно, че групата е автор само на идеята да се гласува в неделен ден, поясни той.

Оказа се, че ГЕРБ са единствените, които стоят напълно зад този кодекс, каза от своя страна Мая Манолова.

Това, което коментираме в момента е само част от един общ проблем - определено трябва да кажем, че Изборният кодекс е отстъпление на изборните принципи. Принципът за уседналост по никакъв начин не ограничава изборния туризъм. Ако достатъчно рано се пренасочат определени маси хора, той е възможен отново.

Ние сме убедени и ще сезираме Конституционния съд. Този текст създава впечатление, че има негласно споразумение за елиминиране на определена политическа сила, в случая ДПС. Затова напуснахме залата. Не сме съгласни, че в 21 век това е правилно, каза още той.  

В Несебър вече има 1 300 души в повече. Не знам от къде са дошли, съобщи в студиото на предаването Иван Алексиев от ГЕРБ.

Чуйте целия разговор в прикачения файл.