Дългогодишен спор между екоинспекцията и ВиК Шумен приключи в съда. Властите запечатаха водоизточник, използван повече от 50 години за питейно-битови нужди. Така ще бъде спасена една от последните колонии прилепи в района на Шуменското плато.

От векове в пещерата живеят над 13 вида прилепи, защитени в Червената книга. Преди година броят им започна прогресивно да намалява, защото от ВиК зазидаха входа й. Така се гарантираше чистотата на водата в близката санитарно-охранителна зона, която снабдяваше всички обекти в района на Шуменското плато. Наскоро спорът живот за прилепите или ползването на вода в зоната край пещерата, беше решен в съда. Каптажът вече е запечатан.

Ние извършихме съответните ремонтно-възстановителни работи на каптаж „ Папаз пунар". В момента нямаме никакви притеснения относно водоснабдяването на Шуменско плато”, каза Асен Аврамов, управител на ВиК – Шумен.

„Това, което трябва да се случи е ние да оправим входовете - и двата входа на пещера „ Бисерна" и оттам нататък прилепите да се завърнат и да си намерят спокойното място за размножаване и зимуване”, каза директортр на РИОСВ Лидия Кунева.

Екоминистерството вече е осигурило пари за ремонта на входовете. Засега колонията прилепи е спасена. От ВиК Шумен обаче имат готовност при нужда да поискат повторно разрешение за ползване на водата за питейно-битови нужди.