Какви са симптомите и към кого да се обърнем, ако се разболеем докато сме на почивка на морето - показва следващият репортаж.
Във Варна също отчитат почти двойно увеличение на регистрираните случаи за миналата седмица. Специалистите обясняват, че това е нормално за сезона и е характерно за летния сезон.
"Сега регистрираме малко по-високи нива на чревни инфекции с недоказан причинител, вероятно вирусна ентиология, но това е съвсем нормално. Вирусите поразяват и стомашно-чревния тракт и горните отдели на дихателната система", заяви д-р Светла Станева, началник на отдел „Заразни болести”.
Специалистите съветват веднага да потърсите лекарска помощ при появата на характерните симптоми и в никакъв случай да не прибягвате до самолечение.
"Характерно е острото начало. При добро здраве внезапно се появява температура, отпадналост, безапетитие и няколко в денонощието диарични изхождания", зопълни д-р Станева.
От Здравната каса напомнят, че тръгвайки на море е хубаво да си вземете и здравната книжка. Така, ако се разболеете по време на отпуската, няма да плащате за прегледа.
"Представяйки този документ на който и да е общопрактикуващ лекар, сключил договор с касата, може да получи медицинско обслужване. Това може да включва преглед, консултация, изписване на рецепта, издаване на направление за влизане в болница или изследване или направление за консултация със специалист", обясни Добринка Христова, началник на "Връзки с обществеността” в РЗОК – Варна.
Ако обаче искате прегледът ви да е безплатен, ще трябва да потърсите лекар в някоя от варненските болници, защото в курортите има близо 50 медицински центъра, но нито един от тях не работи по Здравна каса.