43-годишна жена осъди фонд „Ин витро” заради отказ да й бъде извършена процедурата. Административен съд София - град отмени заповед на директора на фонда, с която отхвърля молбата й за ин витро.  Според съда възрастовият критерий е дискриминационен и противоречи на Конституцията и Закона за защита от дискриминация. Освен това жената е подала документи за процедурата преди да навърши тази възраст.

Изследванията й са били в норма и въпреки че вече е навършила 43 години, от физиологична гледна точка вероятността за успех на процедурата е същата, както и преди една година, посочи съдът. ВАС обаче може да потвърди или да отхвърли решението да отпадне възрастовото ограничение.

„Една такава механична възрастова бариера е абсолютно дискриминационна. Лекарите трябва да решават всеки конкретен случай”, каза в студиото на „Тази сутрин” Ирина Попова от сдружение „Зачатие”. По думите й в момента нито една жена над 43-годинишна възраст няма право на ин витро със собствени яйцеклетки, дори и сама да финансира процедурата. Парадоксално, но с донорски яйцеклетки няма ограничение.

Според Попова държавата може да определи възрастова граница за жените, при които финансира процедурата, а не да я ограничава за жени над 43 години, които си плащат сами.  

Лош медицински експеримент

Така Ирина Попова определи случая с 62-годишната жена, която роди близнаци след ин витро. (Лекарите не успяха да спасят едното от децата, бел.ред.) Този случай създава една негативна обществена нагласа срещу процедурата.

Границата от 43 години е много рестриктивна, е мнението на акушер-гинеколога д-р Ясен Владимиров. По думите му има жени, които и след тази възраст могат да забременеят спонтанно.

„Не би трябвало обществото да решава да прави такива ограничения. Ако има основания и показания, лекарят може да направи една процедура и след 43-годишна възраст”, каза д-р Владимиров. Според него обаче шансът за успеваемост е много малък.

43 години е ранна възраст, която ограничава жената да стане майка

Още повече, че средната възраст за първо раждане в Европа и в България се увеличава всяка година, посочи Илияна Стойчева, „ Български джендър изследвания”. Според европейско изследване средната възраст в Европа е над 30 години, във Франция над 32, а в България – 29 години.

Стойчева смята, че за ин витро може да се постави и граница, която е средната нормална фертилна граница, т.е. до която жените произвеждат собствени яйцеклетки. Но водещи трябва да са медицинските показания.

Границата от 43 години обаче за поне 3 безплатни опита за ин витро трябва да се вдигне поне до 50 години, каза Стойчева.

При 50 процента от случаите проблемът е при мъжа

У нас безплатни програми за лечение на мъжете обаче няма. Това от една страна е дискриминация, а и се прави внушение, че когато има проблем у една двойка, то задължително причината е у жената, каза Илияна Стойчева.

„Методите на ин витро, т. нар. ИКСИ процедура, се прилага основно, когато има мъжки фактор на безплодието. С една дума ин витро процедурите са насочени към семейството, към брачната двойка”, каза д-р Владимиров.

Оптималната възраст за раждане при човешкия род е 20-25 години

Тогава и вероятността за забременяване е доста по-голяма, каза акушер-гинекологът по повод прогнози на британски учени за вдигане на детеродната възраст на жените вследствие на генетични промени.

Според Ирина Попова от сдружение „Зачатие” у нас все още няма тенденция за късно раждане. При нас жените разумно и трезво поставят приоритетите си.

Илияна Стойчева добави, че българката поставя на първо място семейството и децата, за разлика от страните, в които жените държат първо на кариерата си. Но възрастта на първото раждане все пак се покачва – от 22-23 години преди 20 години, сега средната възраст е 29 години, посочи Стойчева.