Реформата в болниците трябва да приключи до края нагодината. Амбициозната задача постави министърът на здравеопазването. Професор Анна-Мария Борисова представи днес визията си за реформата в болниците. Какво и как ще се промени – подробности по темата дава Кристина Баксанова.
На фона на амбициозния план, министър Борисова изнесе обезпокоителни факти за състоянието на болничната система у нас. Данните показват, че всеки четвърти българин е лекуван в болница.
От 2001 година у нас хоспитализациите се увеличават, докато процесът в останалите европейски страни е обратен. До десет години хронично болните ще бъдат две трети от населението. Освен това повечето пациенти са подминавали личните си лекари и са ходили направо при специалист.
Друг тревожен факт е, че все повече лекари напускат страната ни. Така в момента 14% от докторите в болниците у нас са в пенсионна възраст. Най-голям е броят им в София - област, Кърджали и Силистра. В Ихтиман всеки втори доктор е пенсионер, а най-много млади лекари има в област Стара Загора.
Какво ще се случва с болниците?! Отговор на този въпрос искаха да получат директори на лечебни заведения от цялата страна. Преди началото на дискусията, от Българския лекарски съюз съобщиха, че от март Здравната каса плаща само 80% от изработеното на болниците и предупредиха, че това означава 20% по-малко лечение за пациентите.
"Ако не бъдат възстановени парите, които бяха похарчени от новия бюджет през декември миналата година, парите в края на година отново няма да стигнат", смята д-р Цветан Райчинов.
Докторите поставиха и друг проблем:
"Държавата не прави регулярно трансферите за вноските на лица, които тя осигурява - военни, пенсионери, студенти. На практика тези 2,2 млн. работещи издържат цялото здравеопазване в страната", обясни д-р Димитър Ленков.
Дискусията трябваше да започне с презентация на здравния министър, но технически проблеми осуетиха сценария. Това изнерви проф. Борисова. След няколко забележки към ръководството на Лекарския съюз, тя напусна залата и сама потърси помощ от служителите в хотела.
Професор Борисова изложи тревожните факти за състоянието на болниците и липсата на специалисти в тях. Посочи като пример смъртния случай с детето във Варна.
"Вие как си представяте да има детско хирургично отделение и да няма специалист, който да види, че детето е за операция. Такова отделение не може да съществува, то е закрито. Такива тежки случаи са недопустими", заяви здравният министър. Тя опроверга информации за закриване на отделения:
"Нито съм оторизирала директорите на районните здравни каси, да затварят, да отварят, да дават акъл. Тези директори ще бъдат наказани, които са си позволили".
За преобразуване на болниците, които няма да отговорят на критериите, са предвидени 295 млн. лева. Тези, които ще бъдат преструктурирани, до края на година продължават да работят по договора си със Здравната каса.
На какви критерии трябва да отговарят болниците, за да не бъдат преобразувани?
Всяка общинска болница трябва да има осигурени три вида болнични легла - терапевтични, педиатрични и неврологични, както и съответните специалисти. Изборът на неврологични, министърът обясни с факта, че е голям броят на инсултите у нас. За да съществува хирургично отделение, то трябва да има поне 1 000 операции на година, а АГ отделенията - поне 300 раждания.
Останаха ли доволни директорите на болниците от отговорите за финансирането?
По-скоро не. Лекарите не бяха удовлетворени от факта, че и през следващите месеци касата ще им плаща 80% от изработените пари. Друг конфликтен момент е този, че от 1 юли болниците ще работят с делегирани бюджети. Лекарите поискаха това да са прогнозни суми, защото не могат да заявят точен брой болни пациенти.
От болница "Света Марина", където почина 2-годишният Данаил обявиха,
че медицинският одит не е открил нарушения. Консултът с детски хирург не е бил направен в друга варненска болница. Става въпрос за "Света Анна". Там хирургът е бил само на домашно разположение.
Затова от Регионалния център по здравеопазване казаха за bTV, че от 1 юли отделението по детска хирургия се закрива и дейността му се поема от болница "Света Марина".