Всеки шести европеец, според изследване на Евростат, живее в недоимък. България е в първата тройка по този показател. И защото на фона на финансовата криза, все повече европейци обедняват, 2010 е обявена за година на борбата с бедността. Ани Салич разказва за това как, според европейските директиви, ще се борим с безпаричието у нас.

Една година не стига, за да се намери решение на големия проблем с бедността, но е начало.

"Според изследванията на Еврокомисията 78 млн. са бедните европейци, а от тях 19 милиона са деца, което е тревожно", смята Зинаида Златанова.

Според последните данни на евростатистиката, децата в България и Румъния са сред най-застрашените от бедност в Европа.  

Най-сигурни могат да се чувстват гражданите на Чехия, Словакия и Холандия, за сметка на тези от  Латвия, Румъния и България, където отново е най-голям рискът от обедняване.

Най-засегнати от обедняването са тези, които живеят в малките населени места, където безработицата на места достига до 90%.  

В област Търговище, например, само за последния месец на улицата са останали повече от хиляда човека. Баячево е едно от големите села, където посред бял ден центърът е пълен с хора. Всичките са безработни.

"Аз работех тук в детската градина на селото. Тази година казаха програма няма да има, свърши, и сега съм безработен", обяснява Мехмед Мехмедов.
 
Вече 15 години той успява да изкара толкова, колкото да покрие вересиите за месеца.

"Избягаха децата в чужбина. Заминаха и оставиха три деца. Заем изтеглиха, не могат да плащат нищо и избягаха", разказва мъжът.  

И в Търговище, както на много други места, безработицата вероятно е по-голяма от обявената, заради сложната процедура по обявяване на фалит. Тук, например, няма затворени фирми, но има производства, които работят ден за ден или са пуснали работниците си в принудителен отпуск.

В тези трудни времена една от мерките за подпомагане, според социалното министерство, е подсигуряването на около 140 социални трапезарии, в които всеки ден се хранят 11 000 бедни хора.

Според представителството на Еврокомисията, има начин да се бори бедността у нас, като усвоим по предназначение 8-те милиарда евро европейски помощи и не забравяме още един сигурен начин, за да не изоставаме от Европа – образованието.