Предложението е да бъде ясно разграничено дали става въпрос за пропуск на здравната система или за грешка на самия лекар. Конкретните случаи ще се решават от лекарски експертни комисии.
„Една от основните им задачи ще бъде да преглеждат всички жалби и оплаквания и да казват - да, тук имаме медицинска, лекарска грешка, тука нямаме. Каже ли се нямаме, досъдебното производство се спира", обясни д-р Милан Миланов - председател на етичната комисия, БЛС.
За целта в болниците ще бъдат назначени служители, които да събират и обработват информация за допуснатите грешки. Председателят на Лекарския съюз уточни, че данните ще са анонимни и ще бъдат достъпни за цялото съсловие.
„Когато е анонимно, няма проблем да се направи и това ще бъде в полза на всички лекари - ако веднъж някъде е допусната някаква грешка и за нея получат информация всички, просто няма да я повтарят", смята д-р Цветан Райчинов - председател на БЛС.
Според здравния министър идеите са „екзотични", тъй като за всяка грешка трябва да се носи персонална отговорност, а лекарските информатори са доносници. „Ако някой си мисли, че може да въведе такова нещо в болницата, това не е нормално", категоричен бе д-р Стефан Константинов.
Самите лекари също не са съгласни да носят персонална отговорност на всяка цена.
Ще бъде ли променен Етичният кодекс ще стане ясно в неделя.