
Само за една година у нас са регистрирани нови 100 000 безработни, сочат данните на националната статистика. Общият брой на безработните е около 270 000, като 50 000 от тях са младежи. Друг голям проблем – 75% от работещите са недоволни от работното си място. Има ли изход, обяснява Мария Ванкова.
Националната статистика отчита значително увеличение на броя безработни, които са останали без препитание преди по-малко от година, т.е. в резултат на задълбочаващата се криза. По-голямата част от тези хора са уволнени или съкратени от последното си работно място.
"Безработен си, отиваш в бюрото по труда и те ти казват в момента нищо не можем да ти предложим, но тук има пет курса за преквалификация - запиши един. Чудесно, аз ще придобия знания, но дали тези знания са моята силна страна не се знае", смята Иван Нейков.
Ако знаем къде ни е силата и си намерим подходящата работа, шансът да ни съкратят е по-малък. Иван Вуков, например е завършил гимназия за техник. Известно време опитва да ремонтира хладилници и климатици, но сега продава плодове и зеленчуци, като в същото време иска да е полицай.
"Това си ми е като детска мечта – да работя в системата на полицията, ама няма шанс", смята той.
От Балканския институт по труда и социалната политика твърдят, че философията "да пробвам" масово се изповядва от българите. Резултатът – 75% не са удовлетворени от работата си.
За да не работим това, което не ни е работа, експертите предлагат още в основното училище да има специалисти, които професионално да ориентират учениците, така че някой ден да знаем дали продаването на пазара, например, е нашата силна страна.
За целта експертите предлагат промяна в законодателството, чрез която в университетите да се въведе специалността Професионално ориентиране. Моделът се прилага успешно от повече от 100 години в Полша, а в Германия е довел до ниска безработица сред младите.