Институциите трябва да подобрят комуникацията помежду си, а обществото трябва повече да им съдейства. Всички трябва да станем по-критични към проблемите на децата. Това заяви в студиото на "Тази сутрин" Надя Шабани, председател на Държавната агенция за закрила на детето.
По случая с двегодишния Александър от Сандански е било наложително детето да бъде изведено от семейството, тъй като е имало сериозен риск за него, каза тя.
Системата е допуснала грешка. Грешката е човешка, а не е в закона, призна тя. По думите й има сериозни пропуски в това как си комуникират институциите. Не трябва всеки да си мисли, че си е свършил работата и така да приключи случаят, заяви Шабани.
Тя заяви и, че в сферата на социалните грижи има и голямо текучество през последните години. Хората получават малко и са претоварени. Ясно е, че в условията на финансова криза не може да става въпрос за увеличаване на заплатите на работниците в системата, но не може и един работник да си върши задълженията качествено, ако ръководи 50 случая, смята Шабани.
Обществото също трябва да ни помогне в закрилата на детето, беше категоричен и Ивайло Иванов, изп. дир. на Агенцията за социално подпомагане. Детето е плакало в дома си. Дори и съседите да не са предполагали за какво става въпрос, най-редно е било да се сигнализира в полицията . Ние сме виждали и деца, които са бити на улицата и никой не реагира, каза той.
В конкретния случай от Сандански е имало и заплахи към социалните, ако се направят постъпки за отнемане на детето, потвърдиха гостите.
Междувременно стана ясно, че като доказателства по случая ще бъдат изследвани за ДНК различни предмети от дома на родителите. Започната е процедура по отнемането на родителските права и на майката, и на бащата, каза за bTV Весела Стоилова, от Окръжна прокуратура в Благоевград. Работи се и по версията, че майката също има отношение по случая.
Целия разговор чуйте в прикачения файл. Може да гледате и втора част на дискусията по темата тук.