
Пътна полиция вече е готова да замени тромавата процедура по наказване на пътните нарушители с актове с по-бързата система - изпращането на фиш със снимка по пощата.
Топката обаче все още се бави в полето на депутатите. Константин Караджов провери с какви новости ще се оборудва КАТ тази година.
След дълги тестове 15-те камери в страната вече работят. За един месец те са хванали над 10 хил. груби нарушения. Засега камерите могат да се местят едва на 30 месеца. Според началника на пътния контрол Антон Антонов убитите на пътя няма да намелят просто с увеличаване на броят на камерите. Трябва промяна в процедурата по налагане на наказанията.
В момента, за да си получи един акт, шофьорът трябва да бъде така добър да отиде 2 или 3 пъти до КАТ.
"В това динамично време, където всеки бърза и няма време - считаме, че тази процедура трябва да се опрости - в полза на гражданите и в полза на службата", заяви инсп. Антонов.
В момента, за да може полицията да обработи нарушенията, камерите са настроени да хващат само нарушителите, които карат със скорост повече от 35 километра над разрешената.
При опростената процедура глобите ще идват в пощата на собственика на автомобила. От ноември обаче няма движение по закона.
Проблемът е, че по сегашния закон с фиш може да се накаже само маловажно нарушение до 50 лв.
Повечето глоби за скорост са над 50 лева и, за да се наказват с фиш също трябва законова поправка.
Докато новите фишове са само проект, от понеделник, 22 февруари, КАТ започва да получава нова техника за контрол по пътищата. Тази година полицаите ще се снабдят с още мобилни камери, фотоапарати, дрегери и тестери за наркотици.
"Ние нямахме, нямаме такива тестове досега. Проучвайки международния опит се оказа, че е най-добре да се използва тест на слюнка", обясни инсп. Антонов.
Ако тестът покаже наличие на наркотици, шофьорът ще отива да даде кръв в болница.
