
Лекарите трябва да изписват едни от най-разпространените обезболяващи вече само в краен случай. Заради решение на Европейската комисия, Изпълнителната агенция по лекарствата налага ограничения при отпускането на медикаментите, съдържащи нимезулид. В тази група са и някои от най-популярните болкоуспокояващи, продавани у нас.
"Всеки първи, а не втори българин пие "Аулин" и рецептите са много, по които се изписва - за болка, зъбобол, главоболие, ревматични болки", каза Румяна Желева, фармацевт.
Освен Аулин в групата на разрешените нимезулидите е и друг популярен медикамент – "Нимезил".
Всички лекарства, които съдържат нимезулид и са разрешени за употребява у нас се отпускат в аптеките само срещу рецепта. Но не е тайна, че правилото има изключения и тези лекарства могат да се купят и без рецепта.
От днес Изпълнителната агенция по лекарствата разпореди лекарите и зъболекарите да изписват тези лекарства само след като са изчерпани всички други възможности за лечение. Причината е регистрирани нежелателни реакции в други европейски държави, сред които преобладават чернодробните увреждания.
"В случая обръщаме внимание повече на чернодробните, защото са тежки и дори фатални. Те могат да причинят и извършване на трансплантация", каза д-р Капка Кънева, началник отдел "Лекарствена безопасност".
Лечението с нимезулид трябва да се спре, ако пациент повиши температура или получи грипоподобни симптоми. Въпреки че у нас за има едва 5 съобщени случая за странични реакции, се въвежда и ограничение в продължителността на прием на тези лекарства.
"Ограничаване на максималната продължителност за приложение на тези лекарства до 15 дни и то при използване на минималната доза, която е 2 пъти дневно. Така всички опаковки, които съдържат повече от 30 опаковки ще бъдат изтеглени от пазара", каза Кънева.
Някои фармацевти предлагат и по-строг контрол при изписването на тези медикаменти.