България не води преговори за участие в противоракетния щит на Съединените щати. Това заяви министърът на външните работи Николай Младенов по bTV. Единствените разговори са за общия противоракетен щит на НАТО. Тази теза, министърът изложи и пред народните представители, които поискаха информация по въпроса.

Полемиката стартира миналата седмица американският посланик у нас, според когото България има място в американския противоракетен щит. После руският външен министър Сергей Лавров, поиска обяснение от Вашингтон за "българската изненада", послeдвала румънската. Както е известно Букурещ обяви, че ще приеме прихващачи за балистични ракети със среден обсег в рамките на американската система за противоракетна отбрана, която се очаква да бъде задействана до 2015 г.

"Просто съм се направил, че не съм ги чул и двете страни", коментира премиерът Борисов.

Дипломати и военни са категорични, че България не води двустранни преговори за разполагане на каквито и да е елементи от американския противоракетен щит у нас.

"Позицията на българското правителство е цялата територия на страната да бъде защитена."
"Разговори се водят в рамките на НАТО по какъв начин да изглежда системата, но не конкретно за поставянето на каквото и да е в България”, каза Младенов.

Най-важното за България е, когато системата бъде изградена, тя да покрива и територията на страната, без значение къде са разположени елементите от нея”, добави Аню Ангелов.

До момента не е отправяно никакво официално питане от Русия за българските планове, съобщи Младенов. Според него обаче руските реакции у нас са криво разбрани.

"Свикнали сме да реагираме прекалено бързо, без внимателно да анализираме ситуацията, преди да изразим своята реакция. Това, което бе казано от Сергей Лавров е абсолютно правилно - когато се изгражда една такава система тя трябва да бъде координирана между НАТО и Русия. Това е позиция, която е изразявана неведнъж и в Алианса", каза външният министър.

Американският президент Барак Обама вече се отказа от щита, с който бяха ангажирани от Буш Полша и Чехия. В отговор Русия се отказа да разположи ракети в Калининград и даде надежда за по-близко сътрудничество с алианса срещу Иран. Как точно обаче ще изглежда натовския вариант и какъв ще е националният принос на всяка държава член в него все още не ясно.

Още вижте тук