"По мое време е работено по фирма на Алексей Петров, която се занимава точно с тази дейност – рекетиране. Това е фирмата "Ин’82". И по тази фирма службата е работила по мое време и е натрупала достатъчно информация", каза Ваньо Танов, шеф на агенция "Митници" и бивш директор на ГДБОП, в предаването "Тази сутрин".

"По тези въпроси съм разпитван и във Военна прокуратура. Даже преди влизането в Комисията по вътрешна сигурност съм дал показания за 11 такива случая, доколкото си спомням, при които е изтичала информация", обясни той.

Тогава службата бе натрупала достатъчно доказателства, но поради изтичане на информация бе върната в начален стадий и не се стигна до присъда, каза ген. Танов. Той допълни, че действието се е развило през 2006 – 2007 година, тогава справка по разработката е поискана от ръководството на МВР.

Според него информацията е изтекла на ниво министър на вътрешните работи. Един час, след като е била поискана справката и тя е получена в МВР, замлъкват всички телефони, а следените лица са били предупредени да не говорят, защото са подслушвани, разказа Танов.

Той смята, че сега е дошло времето и има волята нещата да стигнат докрай. "Може ясно да бъде показано какво е било политическото ръководство и то да понесе поне морална отговорност".

Танов добави още, че не може да каже какви са отношенията на бившия вътрешен министър Румен Петков с Алексей Петров.

На въпрос дали има начин да се докаже политически чадър над Алексей Петров бившият директор на ГДБОП отговори с думите, че що се касае до събиране на доказателства за уличаване на лица по спомената по-горе разработка е доста трудно. Трудно е от правна гледна точка да бъде вменена вина, но може ясно да бъде оказано какво е било политическото ръководство и замесените да носят най-малкото морална отговорност пред обществото, обясни ген. Танов.

Във връзка с договора между агенция "Митници" и застрахователна компания "Лев Инс", която е собственост на Алексей Петров, Танов каза, че той е бил подписан септември 2008 година след извършена тръжна процедура. Срокът на договора е бил три години, а стойността около 500 000 лева.

Танов каза, че усилията на агенция "Митници" за спиране на контрабандата са видими. Случаите от последните дни са показателни за това. "Абсурдно е да кажа, че сме спрели 100 процента контрабандната, но че има видимо подобрение в това отношение, е безспорен факт", категоричен беше той. По думите му, само за една седмица са спрени два ТИР-а с алкохол и цигари, подготвяни за износ, както и вчерашния случай с пресечената контрабанда на цял контейнер цигари във Варна.  

Проблем за митническите служители е манталитетът, който е наслояван през годините, и средата, в която са работили те, каза той. За пример посочи факта, че началниците на митниците не смеят да извършат проверки без разрешение отгоре, въпреки че виждат нарушения.

"Не може да работиш за 290 лв. и да си в такава среда и да очакваш, че ти няма да бъдеш подложен на корупционен натиск и че ще издържиш на този корупционен натиск", обясни шефът на митниците. Според него голяма част от реформата там е извършена. Но създадените структури трябва да бъдат изпълнени със съдържание и хората трябва да бъдат обучени.