Полицията в Сандански задържа родителите на двегодишно дете заради съмнения, че са му причинили тежки травми. Детето е било прието тази нощ в "Пирогов" в тежко състояние. Направена му е животоспасяваща операция и в момента момченцето е в относително стабилно състояние.

Малкият Александър е с вътрешни разкъсвания. Съмненията са за системно сексуално насилие.

"По данни на полицията има външна интервенция на детето. В тази връзка е изпратен екип от Сандански още снощи вечерта в София, задържани са майката и бащата и са доведени тук", каза зам.- началникът на РПУ Сандански Васил Трендафилов.  

Родителите обясняват състоянието на детето със заболяването му - хронична съдова болест на червата, която е придружена с кръвоизливи. Тази диагноза обаче не може да е причина за жестоките разкъсвания. Само миналата година Александър е постъпвал в болница пет пъти.

"В хода на работата по случая се прокрадна и съмнение за някакво насилие, но никой от лекарите не се подписа под такава хипотеза, под такава индикация. Ние не сме медицински лица и не бихме могли да знаем какво се случва", каза началникът на отдел "Закрила на детето" Мими Алексиева.  

Така единственото, което социалните служби правят е предписание за подобряване на битовите условия в които детето живее. Според съседи обаче е изключено то да е било малтретирано.

"Познавам го от малък бащата, заедно сме израснали. Нямам думи, това е невъзможно, виж сега майката, че не е добре не е добре", каза Ангел Граматиков.

Майката е сирак. По време на разпитите в полицията се е държала неадекватно. За сега родителите са задържани за 24 часа. Образувано е дознание и е уведомена прокуратурата. Проучва се и вероятността майката да е използвала детето си като средство за получаване на доходи.

Детето е било прегледано от съдебен лекар. Утре трябва да излезе официалното заключение дали то е било малтретирано сексуално. Държавната агенция за закрила на детето и Агенцията за социално подпомагане започват паралелни проверки на случая в Сандански.

Органите за закрила на детето признават, че момченцето е могло да бъде изведено от семейството, но тези от които това е зависело не са били отговорни до край.

"Ако лекарят установи, че спрямо едно дете е упражнено насилие - физическо, психическо - той е длъжен да уведоми отдела за закрила на детето, полицията или Държавната агенция", каза Теодора Иванова.

Александър е приеман в болница пет пъти, но проблемите му се отдават на заболяването, което има.

"В нито една от епикризите, при всяко от изписванията на детето, не е дори загатнато, че има насилие над детето", поясни тя.

Социалните работници също не са били достатъчно настоятелни.

"Истината е, че законът не дава категорични правомощия само при съмнение детето да бъде изведено. Затова и те са търсили някакви доказателства от лекари, опитали са се да сезират прокуратурата. Наш пропуск е, че не са го направили писмено. Направени са срещи с полицията с молба за полицейска закрила. Не са срещнали разбиране", обясни Офелия Кънева от Агенцията за социално подпомагане.

От дома за деца в Благоевград са отказали да приемат детето, но то е могло да бъде настанено в софийски дом. Това не е предприето заради липса на категорични доказателства.

"В нашата държава хипотезата е при доказване се взимат мерки. Докато в много други държави, като например Великобритания, хипотезата е при съмнение. Детето се извежда, след като е изведено започва разследване".

Парадокс е, че у нас законът оставя едно дете близо до потенциалния си насилник с години, докато насилието бъде доказано.