Емануил Йорданов, бивш министър на вътрешните работи гостува на "Тази сутрин", за да коментира версията, че Трактора (Алексей Петров) и Никола Филчев са поръчители на убийството на прокурор Николай Колев.

Водещ: Добро утро на бившия вътрешен министър от правителството на Иван Костов – Емануил Йорданов.
Емануил Йорданов: Добро утро. При мен достигна една жалба на г-жа Колева  (съпругата на убития прокурор Николай Колев – бел.ред.), в която тя твърдеше, че се подготвя провокация по отношение на съпруга й.

Водещ: Това преди ареста?
Емануил Йорданов: Преди ареста. Други данни в тази насока обаче към този момент аз нямах. Николай Колев беше арестуван съгласно постановление на ВКП. Лично Филчев изиска това нещо. По-късно вече, когато аз бях напуснал министерството, Николай Колев идва при мен в кантората ми, разговаряхме по случая и тогава той каза, че му били подхвърлени наркотици и оръжие от страна на прокурорите, участвали в акцията. Това са неговите думи.

Водещ: Възможно ли е това да се е случвало?
Емануил Йорданов: Възможно е, не може да се изключи на 100%.

Водещ: Знаехте ли за психичното състояние на тогавашния главен прокурор?
Емануил Йорданов: Трудно ми е да говоря за психичното състояние на тогавашния главен прокурор, тъй като не съм специалисти в областта, но това, което ми е правило впечатление, е, че при него има много резки промени в настроението. Имах един случай, при който аз и Славчо Босилков, тогавашният главен секретар на МВР, бяхме в кабинета на Филчев. На тази среща присъстваха и всичките му заместници. Разговорът вървеше нормално в продължение на 20 минути и в един момент без никакъв повод Филчев се обърна към нас, промени изражението на лицето си и каза – ако знаете много, и на двамата ще ви заведа по едно дело. По-късно, есента на 2001 година, донякъде той изпълни заканата си, защото повдигна обвинение срещу съпругата на Славчо Босилков. Аз я защитавах в съда, естествено, стигнахме до оправдателна присъда.

Водещ: Какво обвинение беше повдигнал?
Емануил Йорданов: За длъжностно престъпление. Когато ме потърсиха ваши колеги да коментирам случая, аз казах, прокуратурата прави ленински съботник. Вестник "Сега" изведе в заглавие: "Филчев прави ленински съботник" и след два дена аз получих призовка за обвиняем.

Водещ: Обвиняем за какво, за какво този път ви обвиниха?
Емануил Йорданов: Когато отидох в прокуратурата на разпит, както бях призован, ме чакаха много ваши колеги.

Водещ: Те са били информирани от Главна прокуратура?
Емануил Йорданов: Разбира се. Няма за какво да ме призовават, ако не извикат журналистите, това беше стила на Филчев. Той призоваваше популярни хора, събираше журналистите преди това – няма значение кой виновен, кой не е виновен, важното е да се вдига шум. И в момента, в който аз влязох в кабинета на прокурорите, ме разпитваха трима прокурори, очевидно съм бил много голям престъпник, страшен.

Водещ: За какво ви разпитваха?
Емануил Йорданов: За сделката с опелите – една перфектна сделка, която, за съжаление...

Водещ: Опелите, с които и досега се движат някои от полицаите в България?
Емануил Йорданов: Почти всички се движат вече с опели. Тогава сделката беше прекратена от Георги Петканов именно поради този натиск на прокуратурата. Разпитваха ме за какво ли не, задаваха ми включително и глупави въпроси, дали съм заплашвал главния прокурор по телефона, и изведнъж се оказа, че не съм обвиняем, а съм свидетел и делото приключи безславно. Но останаха първите страници на вестниците: "Йорданов арестуван", "Йорданов в прокуратурата" и други такива неща. Логиката на действие на Филчев се различава от нашата логика.

Водещ: Какво обаче вие направихте или не можахте да направите като вътрешен министър, така че тази логика е била извън закона, да бъде наказана?
Емануил Йорданов: Много трудно е да събереш доказателства против действащ главен прокурор в България. Просто на базата на нашата Конституция главният прокурор е недосегаем. Навремето Иван Татрчев, Бог да го прости, казваше – над мен е само Господ.

Водещ: Кои бяха хората, които участваха в схемите на Никола Филчев?
Емануил Йорданов: Трудно ми е да говоря за това. Ние с него имахме тежък конфликт и почти не поддържахме контакти. Работеше се много трудно по това време, включително вие си спомняте, че той направи един грандиозен скандал с твърдението, че е бил подслушван. Впоследствие в три дела с влезли в сила съдебни актове се установи, че такова подслушване няма.

Водещ: Това беше някъде лятото на 2000 година?
Емануил Йорданов: 2000 година, той вдигна държавата на главата си, това беше една от проявите на неговото странно поведение. В крайна сметка той си изкара мандата, а след това може би за благодарност за скандала, който направи той по времето, когато ние управлявахме, беше изпратен от президента за посланик в Казахстан.

Водещ: Да, но той беше назначен по ваше време, по времето, когато вие управлявахте, за главен прокурор, не беше ли така?
Емануил Йорданов: Главният прокурор се избира от ВСС, по наше време, да.

Водещ: Понеже знае, че там има и партийни квоти...
Емануил Йорданов: Има.

Водещ:...кой го предложи за главен прокурор?
Емануил Йорданов: Не съм аз.

Водещ: Имате ли информация?
Емануил Йорданов: Носят се различни слухове, но не искам да ги коментирам, защото нямам конкретна информация, доказана, кой точно го е предложил.

Водещ: Вчера Волен Сидеров ви обвини, че вие сте покровителствал Алексей Петров и вие сте го създал, даже лично името ви бъде съобщено. "Не БСП, а СДС, Емануил Йорданов, после Петканов го покровителстваха и създадоха".
Емануил Йорданов: Да се коментират изказвания на Волен Сидеров е нещо равносилно на това, да се коментират изказвания на Никола Филчев. За да ви въведа в сюжета, ще ви кажа един факт, който предполагам, че не знаете. В края на 1998 година Волен Сидеров беше зам.-главен редактор на вестник "Монитор". Вестник "Монитор" тогава прохождаше, може би е бил на два-три месеца. И по повод на едно мое изказване в качеството ми на народен представител Волен Сидеров написа цяла страница статия, в която твърдеше, че аз съм фашист.

Водещ: Обвиняваше ви, че имате фашистки методи?
Емануил Йорданов: Аз съм фашист – възгледите ми били такива.

Водещ: Кое точно го е провокирало да ви нарече фашист?
Емануил Йорданов: Тогава се спираше предаването "Хъшове". Една млада и симпатична репортерка от вестника идва при мен с молба да коментирам.

Водещ: Т.е. той като защитник на спирането на предаването "Хъшове"?
Емануил Йорданов: Да, аз на няколко пъти отказвах отговор, защото шоу бизнесът не е моя сфера и не бих могъл да кажа нещо кой знае какво, но колежката ви беше много настоятелна и накрая й казах – ако няма "Хъшове", ще има нещо друго, имайки предвид, че сега има "Шоу на Азис", "Шоу на Иван и Андрей" и какво ли още не.

Водещ: Пророкували сте колко много шоута ще се появят.
Емануил Йорданов: Това е нормално, не е нужен човек да е пророк, за да го предвиди. И на базата на тази реплика Волен Сидеров каза, че съм бил фашист, цитираше в статията някакъв виц, в който две жени напускали операта и казвали – очаквах от Моцарт повече, и други такива неща. Към това е хубаво да добавим и факта, че Волен Сидеров има общински съветник, който в момента е под домашен арест, а имаше и кандидат за евродепутат, срещу който неговите съпартийци облепиха София с плакати: "Не искаме мутрата". Така че Волен Сидеров е много далеч от темата МВР, съдебна власт. Неговите изказвания би трябвало да се коментират единствено на базата на конкретния му политически интерес в този момент, защото това изказване е чисто политически мотивирано.

Водещ: Бил ли е щатен служител на МВР Алексей Петров през изминалите 10 години? Да ви кажа защо ви питам – преди две години вътрешният тогава министър Румен Петков каза, че осем години този човек е работил за държавата, което означава, че влизаме във вашето време на поста министър на вътрешните работи – бил ли е щатен служител?
Емануил Йорданов: Във времето, в което аз бях министър, Алексей Петров не е бил щатен служител на министерството, това е категорично.

Водещ: Не сте го назначили вие?
Емануил Йорданов: Правило ми е впечатление в предишните години, че Румен Петков много обича да връща лентата назад. Каквото и да се случи в министерството, той казва – Йорданов е виновен. Ако това ще оправи нещата, съм съгласен и така да е, но тук във вашето студио преди няколко дни беше отворено личното кадрово дело на Алексей Петров, от което е видно, че той е учил в сержантско училище в средата на 70-те години, след това става служител на МВР и е такъв до 1992 година. След това започва частен бизнес, като акцент в дейността му е застрахователната компания "Аполо и Болкан", преименувано впоследствие няколко пъти.

Водещ: А какъв, агент под прикритие, офицер под прикритие, какъв е бил, какво знаете вие за него като вътрешен министър?
Емануил Йорданов: Когато говорим за оперативни способи за събиране на информация от МВР, навлизаме в сферата на класифицираната информация и аз не мога да коментирам имена на секретни сътрудници на министерството, защото бих извършил престъпление. Но примерно, когато станах министър, ми беше подаден сигнал за неподходящи лица, които са секретни сътрудници, и аз разпоредих те да бъдат освободени.

Водещ: След като вече са освободени, може би може да кажете тези неподходящи лица? Кои бяха те?
Емануил Йорданов: Не, но това, което трябва да се каже категорично, е, че секретен сътрудник на министерството в общия случай би трябвало да е човек, да го кажем възпитано, с противоречива биография. Няма как от художници и композитори да се събира информация за престъпността. Но за мен е трудно да си обясня защо всичко се връща към онези години, при положение, че Алексей Петров придоби публичност в периода 2001-2009 година. Тогава той стана член на Надзорния съвет на НОИ, стана изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива на гражданите, доцент в УНСС и накрая втори или първи човек в ДАНС. И ми е много смешно, като гледам как се оправдава Сергей Станишев, че едва ли не той заемал някаква длъжност като на портиер в ДАНС, а всички помним какъв беше статутът му и как самият Петко Сертов се появи пред медиите и каза, че не е бил съгласен с назначаването на Алексей Петров за негов съветник. Ако директорът на агенцията не е съгласен, кой може да му го назначи, освен премиера, на чието лично подчинение е тази агенция. Освен това, когато започнаха тези спекулации, че едва ли не от 30 години съзнателен живот на Алексей Петров най-важните са тези, в които аз съм бил министър, би трябвало да се посочат още няколко факта. 2001 година, когато таксита обсадиха парламента и това беше последния опит за предсрочно прекратяване на мандата на нашето правителство, такситата бяха именно на Алексей Петров.

Водещ: Тази бивша общинска фирма, за която днес говори Илия Божинов, че била присвоена по не особено цивилизован начин от Алексей Петров?
Емануил Йорданов: Как е присвоена...

Водещ: Така разказва той.
Емануил Йорданов: Би трябвало да се каже, ако има някакво престъпление, то ще излезе в производството.

Водещ: Искате да кажете, че онези таксита, онези жълти коли, които обсадиха парламента, когато правителството на Костов, в което бяхте и вие, щеше да падне, защото една жена, впоследствие се оказа, беше убила детето си заради психични отклонения...
Емануил Йорданов: Именно.

Водещ: ...тогава основните таксита са онези таксита, които всъщност са собственост на Алексей Петров?
Емануил Йорданов: Да, включително и след като напуснах министерството, многократно ми се е случвало да се возя на таксита от тази компания, разговарял съм с шофьорите, те говореха едно си също.

Водещ: Какво говореха?
Емануил Йорданов: Казват – ние бяхме подведени, но със закъснение разбрахме истината по случая.

Водещ: Става ли ясно от кого са подведени и защо?
Емануил Йорданов: Категорично не мога да кажа, но тогава направи впечатление, че пред Народното събрание се появиха двама от най-видните експерти на БСП в сферата на сигурността – Цвятко Цветков и Тихомир Стойчев, и не е ясно като какви те присъстват там, може би са алтернативни таксиметрови шофьори. Естествено, Сергей Станишев може би не знае нищо за този случай, защото тогава е бил някакъв чиновник в БСП, но би могъл да ги попита.

Водещ: И какъв отговор би получил?
Емануил Йорданов: Трудно ми е да ви кажа. Мисля, че в БСП се надлъгват много успешно в последните години. Вие видяхте, че дори при последния случай, при ареста на Алексей Петров Румен Петков иска оставката на Сергей Станишев, без да си спомни, че самият той се срещна на басейна "Спартак" с т.нар. "братя Галеви".

Водещ: Имаше и проверка срещу него, че той го бил осветил.
Емануил Йорданов: Включително и когато се говори за това, че едва ли не ние сме осъществили някакъв чадър над Алексей Петров, бих препратил всички към едно вчерашно изказване на министър Цветанов, който говори за случая от 2001 година, в който е имало оплакване срещу Алексей Петров, материалите са предадени в прокуратурата и неясно защо преминават от цивилна към военна прокуратура, които бяха любимците на Никола Филчев.

Водещ: Много е интересен разговорът с вас, но за съжаление, трябва да сложим точка. Може ви ще ви поканим отново в студиото малко като отшуми тази тема, да задълбаем, да се заровим малко по-дълбоко и да направим един анализ на всичко, което се е случило, и през вашия поглед.
Емануил Йорданов: С удоволствие.