
Така наречените кортикостероидни лекарства липсват у нас вече втори месец. Те се използват за лечение на десетки проблеми, сред които възпаления, алергии и артрит. Предписват се също и на хора с трансплантирани органи. До месец се очаква да изчезнат и някои лекарства за СПИН и онкозаболявания. Мария Ванкова обяснява, защо производителите изтеглят продуктите си и как се отразява това на пациентите.
Фармацевтите сигнализират, че почти всички кортикостероидни лекарства са изчезнали от пазара. Магистър-фармацевтът Димитър Маринов твърди, че всеки ден в аптеката му влизат средно по пет-шест пациента, които се нуждаят от тях.
"Това са медикаменти, които се изписват от лекари, т.е. това не са медикаменти, които пациентът иска сам да ползва. По този начин се нарушава лечението на пациента - той няма избор, а и забелязваме, че и лекарите нямат избор какво да им изписват", обяснява магистър-фармацевтът Димитър Маринов.
Повечето от тези лекарства липсват в момента заради промени в производствените мощности на завода на производителя в България. Затова е уведомено здравното министерство. То обаче не може да задължи друг да произвежда или да внася у нас лекарства, ако не му е икономически изгодно. Така пациентите са принудени или да търсят необходимите им лекарства в чужбина, или да ги купуват в различни дози, както прави Иван Петров, за да лекува хипертонията си.
"Във формата от 20 милиграма просто спря и казаха, че фирмата така преценила и трябваше да мина на два пъти по 10 милиграма, което оскъпява с 30% цената", обяснява Иван Петров.
Крайните цени на лекарствата у нас са сред най-ниските за Европа. Затова за последните няколко години фирмите са изтеглили 400 медикамента от нашия пазар, обобщават от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители.
"През 2009 година министерството е купувало 15 медикамента за лечението на онкозаболявания и СПИН, които през 2010 година няма да може да закупи и причината е, че компаниите просто не са подали оферти", смята Деян Денев.
От Министерство на здравеопазването увериха, че това няма да повлияе на терапията на болните - необходимите лекарства ще бъдат осигурени.