В bTV Репортерите тази събота и неделя ще видите двете серии на филма на Стоян Георгиев, който е посветен на начина и регламента, по който може да се използва скрита камера от журналистическата гилдия.

В България законът категорично забранява използването на скрита камера, без значение дали е обществен интерес, дали е за лично ползване, дали е за разобличава нещо, което е лично. Това обясни в студиото на "Тази сутрин" журналистът от bTV Стоян Георгиев.

От една страна през 2009 година законът е претърпял една промяна, първо, и второ, обясни той, е искал да се срещне с хората, с които България преди 5 години се е вкарала в един международен скандал – особено с ареста на румънския журналист.

В България това е криминализирано, много хора в България не са наясно, че това е забранено, каза още Стоян. Той припомни, това, което се случи преди 5 години, когато ББС направи един филм за това дали е възможно да се манипулира изборът за град домакин на олимпийските игри – нещо, което касае милиарди приходи, инвестиции, едно голямо международно начинание.

"Тези хора направиха едно разследване на четири континента, като част от него беше и в България. Един от членовете на Международния олимпийски комитет Иван Славков беше заснет със скрита камера да преговаря и той беше готов да продаде гласа си и да уреди негов човек още 60 гласа, което беше огромен скандал.

След което Иван Славков беше отстранен от Международния олимпийски комитет и българската държава тогава реши да покаже, че има методи и начини за борба срещу репортери, които си позволяват да бъдат по-дръзки, отколкото е нормално.

Понеже британците си бяха заминали когато се излъчи всичко това, конкретният репортер, който е снимал Батето, има заповед за екстрадиция с две обвинения – за предлагане на подкуп, което е чл. 307 по Наказателния кодекс и за снимане със скрита камера. Едното предвижда до 3 години затвор и другото предвижда до 3 години затвор. Той можеше още да е в затвора, ако държавата беше решила наистина да се разправи с него”.

Във Великобритания и в повечето страни от ЕС няма специален закон, който регламентира снимането със скрита камера, а съдиите се позовават на общоевропейските права на човека, които са дадени – за лична свобода от една страна и правото на обществото да бъде информирано, и обществения интерес", обясни Стоян Георгиев и допълни:

"Те имат морален кодекс на медиите, какъвто имаме и ние, между другото (...) Във Великобритания, както и в Румъния, и в повечето страни, няма конкретен закон".