Ямбол ме избра преди 2 години за кмет и ПП ГЕРБ като водеща, точно за да започнем да работим, да случваме неща. Преди 2 дни аз дадох отчет и цифрите сочат, че за две години аз съм свършил работа като за два мандата напред. Това заяви на живо от града градоначалникът Георги Славов.
Окръжната прокуратура е повдигнала обвинение срещу кмета за злоупотреба със служебно положение, превишени права и нарушения на закона за обществените поръчки.
Според прокуратурата Славов е превишил служебните си правомощия пре сделката за скандалния водопровод и е ощетил бюджета на общината с над 2 млн. лева.
"Цялата документация на тръжната процедура по сделките е била съгласувана с управляващия орган на оперативната програма – и най-вече, критериите за допускане и методиката за оценка. Аз самият пуснах проверка към прокуратурата за спорните поръчки", твърди той.
За спорната сделка с водопровода:
Обвиненията - повдигнати от прокуратурата срещу кмета - Георги Славов са за злоупотреба със служебно положение, превишаване на правата си и нарушаване на законите за обществените поръчки, общинските бюджети и устройството на териториите.
Под улици на града тече вода в тръби за 4 милиона лева. След проверка на окръжна прокуратура се оказва, че стойността на поръчката е завишена с повече от 100% - или 2 милиона лева.
"Имаме една поръчка, по която следва да се изплатят 4 милиона, и която по експертиза следва да струва 2 милиона. И, когато същата година приходите на общината са 9 милиона, това е щета и от тази гледна точка отговорността е много по-голяма", каза Димитринка Георгиева, наблюдаващ прокурор.
Според разследващите - с тези два милиона кметът е ощетил общината - а парите са по сметката на фирмата изпълнител.
Оспорва се не само цената на проекта - но и изпълнението му.
"Говорим за тръби, пясък, чакъл, изкопи, но всичко това е в експертизата и е въпрос на обжалване. С тази експертиза мисля, че сме го доказали. Но към момента нямаме основание да се съмняваме в достоверността на експертизата - тя е тройна - със специалисти", допълни прокурорът.
Другото, за което кметът Славов ще носи отговорност е, че за скъпия проект дори не е имало пари и така се налага общината да затъва в нови дългове. Парадоксално е, че изграждането на водопровода е започнало още преди да има издадено разрешително за строеж. Разминаване и в условията между предварителния и реалния договор за поръчката.
Управителят на фирмата изпълнител отича да има познанство с кмета, което да му е осигурило по-високата цена.
"Не бих казал, че е най-скъпото, но мои анализи за нас, решихме, че купуваме най-доброто и съответно на добра цена", заяви Кольо Колев, строителен предприемач.
Освен скъпия водопровод, хората в Ямбол платиха и с нервите си за това, че чисто новият асфалт - над новите тръби, започва да пропада. Отговорността за качеството на ремонта се прехвърля между фирмата, направила водопровода и тази, положила настилката.
"Да има такива участъци, но те са правени от фирмата, която асфалтира", потвърди Колев. „Аз не казвам, че работата е свършена некачествено, но имайки предвид кратките срокове, може и да се е получило. Но това е в рамките на нормалното", категоричен е той.
Заради конкретния водопровод - прокуратурата поиска временното отстраняване на кмета Славов, за да не пречи на разследването - но съдът не отхвърли искането. В деня на делото кметът на Ямбол излезе в отпуск.
За обвиненията по съмнителни тръжни процедури:
Тази година кметът загуби четирима от своите общински съветници от своята партия. Те пък го обвиниха, заедно с опозицията, в злоупотреби и съмнителни тръжни процедури. Последната конфликтна поръчка е от началото на този месец. Общината отново избира най-скъпата и единствена оферта - след като другите две фирми са отстранени.
Новата поръчка е за цялостно преустройство на сградата на училище "Страшимир Кринчев" в Дом за социални услуги.
Търгът е спечелен от "Диана Комерс" – фирмата, направила скандалния водопровод, сливенската "Булгейтс", свързана с бивш съдружник на ямболския кмет и ямболската „Полистой”. Офертата е за над 4 милиона.
Николай Георгиев - един от отстранените участници в търга, е дал с един милион по-ниска цена.
"Не е виновна фирмата, виновен е този, който ги оценява. За този търг всичко беше написано - без името на фирмата. (...) С обявяването на процедурата беше нагласена – колегата от "Трейс" каза - ние също знаехме с идването", каза Георгиев.
Сега той смята да обжалва решението на тръжната комисия - заради противоречия в поставените условия.
"Нашите оферти бяха декласирани с неубедителни недостатъци, които комисията изтъкна. Ние пожелахме да се видят цените, но те отказаха", категоричен е той.
Заради прокуратурата работи по поне 5 преписки за съмнителни търгове и нарушения в сключване на договори от общината. Събират се доказателства за сделката с депото за битово отпадъци и асфалтираните улици в ромския квартал.
Целия разговор с участието на кмета, общински съветници и граждани на Ямбол можете да гледате в следните видеофайлове:
"Тази сутрин": На живо от Ямбол - 1 част
"Тази сутрин": На живо от Ямбол - 2 част