Лекарите поискаха премахване на делегираните бюджети на болниците и отлагане на реформата.

Президентът също коментира преструктурирането на болниците. Според Георги Първанов то не трябва да се прави само на базата на финансови критерии.

Всички гледни точки - в репортажа на Марина Евгениева.

Неясни критерии при формирането на делегираните бюджети и неясни условия за сключване на договори с касата. Това според Българския лекарски съюз са основните проблеми в реформата.

"Тази година обаче има подписан Национален рамков договор и той е действащ. Затова е крайно време НЗОК да разбере, че има договорен партньор в лицето на съсловните организации и няма как без тях да предприеме каквото и да било”, каза д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС.

И лекарският съюз, и синдикатите подкрепят протестите на общинските болници, които се очаква да продължат през следващата седмица.

"Това е поредната реформа, правена на принципа да бутнеш баба си по стълбите и да я питаш що тича”, коментира Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ "Подкрепа".

От лекарския съюз искат да се въведе гратисен период, в който болниците да имат време да изпълнят изискванията за оборудване и персонал, за да не се стигне до закриването им.
Според президента преструктурирането в здравеопазването не може да се прави само на база финансови критерии.

"Трябва да има морал, трябва да има професионализъм, трябва да има комплекс от критерии, които да ни позволят да направим тази здравна реформа. Но така, че това да бъде реформа, осигуряваща здравеопазване за всички и за всеки", заяви Георги Първанов.

Здравният министър Божидар Нанев заяви, че е сигурен, че като се направи всичко, което се планира в рамките на реформата, всеки български гражданин, независимо къде живее,  ще има достъпна и качествена медицинска помощ. „Аз съм сигурен, че го правим в тази посока. Съвършена система никога никъде не е имало и едва ли някой може да достигне 100% съвършенство, но целта е тази”, беше категоричен той.

Според министъра на здравеопазването няма причина за нови протести, защото е решено освен делегираните бюджети болниците да получават финансиране за всяка реално извършена дейност.

От здравната каса уточниха, че заплащането ще става след извършване на проверки, за да се избегнат фиктивно отчетени дейности.