
Проблемът с три вида човешки инсулини, за които Касата плаща, се появи в средата на миналата година с влизането в сила на новия позитивен лекарствен списък. В случая Касата плаща 48,26 лв. на опаковка инсулин, но цената, на която търговците на едро го доставят на аптеките е 53, 09 лв.
"Стигнахме до извода, че тази разлика вече може да бъде поемана от пациентите, тя е нищожно малка. Ние като институция държа да отбележа, че не можем да носим отговорност за тази разлика в цените", заяви зам.-директорът на НЗОК д-р Албена Златарева.
Разликата е 4,80 лв. на опаковка и до момента се поемаше от фирмата производител.
"Фирмата не е повишавала своята цена, а и няма как да повишава цената си, тъй като нормативната база в България не позволява това", заяви Крум Касабов, генерален мениджър на фирма производител.
От пациентските организации, които до момента бяха срещу това диабетно болните да доплащат за инсулина, този път не се противопоставиха на решението, но припомниха, че това е прецедент.
"Няма страна нито в Европа, нито в света пациентът да доплаща за лечението си, говорим за инсулинозависим диабет", каза Елисавета Котова, председател на Националната асоциация на децата с диабет.
От Касата припомниха, че средствата за лекарства в бюджета й за тази година са с 10 милиона по-малко. На месец се падат по 26 милиона, но още през януари разходите са надвишени с близо 7 милиона лева. От институцията планират въвеждането на нови мерки, за да се намали възможността за източване на средства.