Да запалиш наргиле край Босфора и цигара в парижко кафене винаги е било нещо съвсем различно. Съвсем различни са и реакциите в противоположните краища на Европа, когато тютюнопушенето се ограничава. Какъв е европейският опит в борбата с никотиновата зависимост?
Тютюнопушенето на Балканите е неизменна част от фолклора - това установяват всички европейски институции, замесени в борбата с вредния навик. До скоро в Турция, например, е имало традиция домакините да предлагат цигари на гостите си по време на празници. Днес не е така. След като официално изследване показа, че половината от мъжете в страната са пушачи, миналата година Турция забрани напълно цигарите в баровете и ресторантите.
С тази стъпка, въпреки протестите на бизнеса, южната ни съседка се изправи срещу старата традиция на заведенията обвити в тютюнев дим. Изглежда опитите имат успех - през последните 2 години броят на пушачите в Турция е намалял с 2%.
Балканите обаче са известни с различието си.
През юли миналата година гръцките депутати забраниха тютюнопушенето на обществени места. Седем месеца по-късно стана ясно, че забраната масово не се спазва. Гръцките медии официално обявиха поредния опит за намаляване на зависимостта от никотина за неуспешен. Собствениците на заведения признават, че са победени от нежеланието на клиентите им да се съобразяват със забраната.
И въпреки че всяка година близо 20 000 гърци умират от болести, влияещи се от тютюнопушенето и въпреки глобата от 1000 евро за всеки хванат да пуши на обществено място, според данни на Европейската комисия броят на пушачите там се е увеличил с 10% през последните 10 години.
Най-бурно срещу тоталната забрана за пушене на обществени места реагираха македонците. В края на януари тази година македонската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите организира национален протест. Дневните обороти на бизнеса там намаляха между 30 и 70%. Собствениците на известните в Македония "кафани", обаче се надяват на положителна развръзка. След подобен протест властите в Хърватия смекчиха забраната и разрешиха пушенето на специални места в заведенията.
Въпреки че според българските хотелиери и ресторантьори влизането в сила на забраната от 1 юни ще намали броя на клиентите, според анализатори практиката в други европейски държави като Ирландия и Франция показва точно обратното. Доходите на заведенията в западноевропейските държави, обратно на тези югоизточната част на континента, са нараснали. Какъв ефект ще има забраната в България, ще покаже само бъдещето.
***
"Призовавам младите да не пушат, но този, който е започнал вече да пуши, не е нужно го правим престъпник, да се крие и да нарушава забрани. Тук става въпрос за малки изключения, не за разрешаване на тютюнопушенето. Ако тръгнем по испанския модел, например, малките заведения ще могат да си избират сами дали са за пушачи или непушачи. Съответно, това е отбелязано с табела и клиентът сам си взима решението къде да отиде (...) Другият вариант е за по-големите заведения, а именно – преградени помещения и вентилация", обясни в студиото на "Тази сутрин" депутатът от ГЕРБ Емил Димитров.
"Ние поставяме непушача в условие да бъде посрещнат навсякъде от тютюнев дим. Аз мога да искам да отида в заведение, защото кухнята му е добра. Но то да е за пушачи. Тогава, в действителност, аз нямам избор". Така коментира темата пък д-р Маша Гаврилова от Министерство на здравеопазването. По думите й дори и да има изградена вентилация в заведенията, с цел икономия на ток, тя не се пуска. Много ресторантьори пък са си платили, за да им се признае вентилацията, че отговаря на изискванията, допълни тя.
"Забраната не е да откаже хората да пушат, а да създаде за пушачите условия за среда без тютюнев дим", беше категорична д-р Гаврилова.
"Подкрепям в България да бъде въведена гъвкава забрана за тютюнопушенето. Има хипотеза, че близо 80% от българите подкрепят това да не се пуши. Ако това наистина е така, аз моето заведение ще го направя веднага за непушачи, ако това ще доведе до ръст на клиентите". Това заяви на свой ред Пенко Пенков, собственик на ресторант.
Целия разговор по темата чуйте в прикачения файл.