
Арест за бившия съветник в ДАНС Алексей Петров. Той беше задържан рано тази сутрин при операция "Октопод". Разбита е организирана престъпна група, функционирала повече от десет години. Арестувани са общо 13 души. Подробностите по темата дава Миролюба Бенатова.
Прокуратурата повдигна обвинение срещу Петров като организатор на престъпна група. Вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че задържаният с инициали А.П. и прякор Тракторът, е свързан с "Наглите" и представлява най-високото ниво, до което службите стигат на този етап.
Дванайсет души, сред които и бившата барета и съветник в ДАНС по времето на предишното правителство Алексей Петров, са задържани като организирана престъпна група. Операция "Октопод" е продължение на разкритията по "Наглите", свързвани с отвличанията от последните години. "Октопод", ръководена според МВР, от А.П. по прякор Трактора, се е занимавал с изнудвания, силово събиране на дългове и рекет, проституция, наркотици, източване на "Кремиковци", търговия с влияние, пране на пари и укриване на доходи.
"Можем да кажем, че Tракторa е най-високопоставеният в организираната престъпна група, от всички, арестувани по "Наглите" и "Октопод". Смятам, че това е поредното високо стъпало по "Наглите", каза вътрешният министър Цветан Цветанов.
- Ако съм ви разбрала правилно Алексей Петров е по-високото ниво на "Наглите".
- Не съм казал Алексей, а псевдоними - Дамбовците, Трактора. А. П. е Трактора.
Жълт вестник, свързван с Алексей Петров, проведе кампания срещу вътрешния министър от последните месеци, а в последния си брой бяха публикувани отворени въпроси към МВР, според които службите незаконно и целенасочено разработвали Алексей Петров.
Вътрешният министър каза, че в ареста няма нищо лично, че не познава Алексей Петров, освен от една тяхна среща и то пред други хора и, че разработката е на принципна основа, а не лично отмъщение.
- Не се ръководя в работата си от нещо лично, има принципи.
Всяко лице в България, което извършва някаква престъпна дейност, нормално е органите на реда да събират доказателства по неговата престъпна дейност. И вчера знаете, запор над имотите на Хамстера - говори се за пране на пари. Нали не си представяте, че ще тръгнем на един гол анализ. Подплатено е със СРС и свидетелски показания - заяви Цветанов.
- Работено ли е по този човек преди?
- Държавата е създала добри условия тази група да развива и разширява дейността си над десет години.
- Още от времето на Иван Костов?
- Нека да е преходът от 20 години.
В прокуратурата сам се предаде и Хамстера.
Той беше арестуван като част от групата за отвличания "Наглите", но бе освободен срещу 20 000 лева гаранция. Беше издирван тази нощ по време на операция "Октопод", но не бе открит на адреса си. Други служители на ДАНС засега не са уличени като близки до групировката на Петров.
Доскоро Петров беше съветник в Държавната агенция национална сигурност. Днес се оказва, че е лидер на престъпна група.
Кой всъщност е Алексей Петров?
Той е експерт по корпоративна сигурност и антитероризъм, преподава в УНСС. Петров напуска отряда на баретите в началото на 90-те, за да основе Съюза на бившите барети. Регистрите сочат Петров като съучредител на застрахователните дружества "Аполо и Болкан" и "Спартак". Към днешна дата д-р Алексей Петров фигурира като съветник и представител на акционерите на Застрахователна компания "Лев инс".
Той има богата биография. Бивша барета, участвал във възродителния процес, Алексей Петров, родом от Тетевен, е сред личностите оставили в миналото съдружия с Бойко Борисов и Румен Николов - Пашата. Самият Борисов е коментирал в медиите, че е имал отношения с Петров единствено по линия на каратето, когато Пашата бил президент на федерацията, Алексей Петров старши треньор, а Борисов председател на треньорския съвет. Днес каратето е в миналото и за тримата.
Петров претърпя неуспешен опит за атентат пред басейна "Спартак".
Покрай стрелбата стана ясно, че е охраняван от действащи барети, които стреляха по нападателите със служебното си оръжие. Самите нападатели се оказаха бивши командоси с прякори Пелтека и Акулата, нашумели при операцията срещу групата на бай Добри.
Изходът на делото срещу стрелците по Петров не е публично известен. Самият той отказва да коментира покушението и пред медиите се съсредоточава върху другите аспекти от дейността си.
Той беше спонсор на театър София, член на надзорния съвет на НОИ, експерт към Съюза за стопанска инициатива на гражданите, автор на научен труд по проблемите на тероризма и сигурността. На представянето на книгата му присъства лично тогавашният главен прокурор Никола Филчев.
Заради превратно тълкуване на познанството на Петров и Филчев, Едвин Сугарев отговаря пред съда по няколко обвинения за клевета и набеждаване, заведени от Алексей Петров. Той съди Сугарев за внушенията в медиите, че е свързан с убийството на прокурора Николай Колев, както и със случаи на насилие и рекет.
Преди седем години призованите пред съда свидетели отрекоха, че са насилвани от Алексей Петров, въпреки че са подавали жалби за това. Убийството на прокурора Колев остава неразкрито.
През последните години Алексей Петров нашумя като сътрудник под прикритие към службата за сигурност, осветен около срещата на бившия вътрешен министър Румен Петков с братя Галеви. След това той бе назначен за личен съветник на директора на ДАНС и бе сочен като реален ръководител на службата, с изключително влияние над бившия премиер Сергей Станишев.
Името на Алексей Петров изплува и около побоя над журналиста Огнян Стефанов, който се случи зад басейна "Спартак" и вероятно по повод анонимни информации в сайта Опасните, където Петров бе главен герой.
Алексей Петров организира срещата на Румен Петков с братя Галеви,
която постави началото на края на Петков като вътрешен министър. Тогава стана ясно, че бившата барета работи под прикритие към службите за сигурност. Изплува и друг факт - че е оформен като секретен сътрудник при правителството на Иван Костов, когато директор на НСС е генерал Атанас Атанасов.
Въпреки че Алексей Петров става публично известен през последните две години, за експерти като Атанас Атанасов той не е непозната фигура от много години.
"Вътрешният министър казва, че Алексей и групировката му са разцъфтели през последните десет години, които включват и времето на Костов. Тогава не сме имали данни Алексей Петров да има организирана престъпна група. По времето на Иван Костов беше разбита Мултигруп, имаше война, бяха изгонени знакови чужденци. Не знам тогава къде е бил Алексей Петров", обясни бившият директор на Службата за сигурност Атанас Атанасов.
Бившият вътрешен министър Румен Петков е категоричен, че срещата му с Галеви, организирана от Петров е била полезна за държавата. Но е категоричен, че ако той бъде обвинен в лидерство на престъпна групировка,
това повдига много въпроси към бившия министър председател
- дали наистина партньорските служби са отказали да работят с българските заради Алексей Петров в ДАНС, знаел ли е за това Сергей Станишев и имал ли е влияние над него съветникът Петров.
"Това поставя много въпроси за нашето управление, защото става дума за високопоставен служител в ДАНС на пряко ръководство на министър-председателя. Според мен той е много амбициозен човек", каза бившият министър на вътрешните работи Румен Петков.
Всички партии, включително и БСП, очакват отговорът на Станишев за реалните му отношения с Алексей Петров.
Той отказа коментар за отношенията си с Алексей Петров. Той прехвърли топката на Бойко Борисов, който преди време нарече бившия съветник в ДАНС "бдителния гражданин Петров".
В кулоарите на парламента Станишев отговори отрицателно на искането от страна на бившия вътрешния министър Румен Петков да подаде оставка като лидер на БСП заради скандала с арестуването на Алексей Петров.
Освен Алексей Петров арестувани днес бяха и братята Пламен и Йордан Стоянови, наричани още братята Дамбовци.
Бившият директор на "Кремиковци" Александър Томов разказа, че е имал конфликт с Алексей Петров и дори смята, че той е в основата на кампанията срещу него и последвалите скандали с отнемането на лиценза на футболния клуб ЦСКА. Колегата ни Димитър Анестев дава повече подробности по темата.
До есента на 2007 г. Алексей Петров е имал кабинет в „Кремиковци” и се е водил съветник на ръководството. Тогава и Александър Томов влиза в открит конфликт с него.
"Това, което направих е, че със съгласието на индиеца Прамод Митал го освободих, как да го кажа по-меко.... направо го изгоних от кабинета му. Той имаше офис на втория етаж. И след това бях принуден да сменя и охраната", обясни Томов.
Според синдикалния лидер на КНСБ в "Кремиковци" Васил Яначаков операция "Октопод" е похвална, а Алексей Петров и братята Дамбовци работили заедно.
Двамата братя чрез фирмите "Екометал инженеринг" и "Везден - Димитров и Сие" стоят на входа и на изхода на "Кремиковци". Пламен Стоянов чрез "Екометал" внасял в комбината скрап, а Йордан чрез "Везден" изнасял шлака. Вероятно точно така е действала и самата схема за източване на комбината.
"Кремиковци" си купува суровината на много по-висока цена, а продава металите и продукцията на много по-ниски. Дали е така не мога да кажа. Това е класическата схема. На входа се вкарват неща на фантастични цени, а се продават на преференциални. И загубата става фантастична", обяснява Васил Яначков.
"Те бяха значим фактор от историята на комбината, това са и в момента. Моето лично убеждение е, че това е съществена част от мафията. Ето как мафията прониква е във висшите етажи на властта", каза Томов.
Синдикалистите в комбината се опасяват, че братята може да са направили и съмнителни покупки на земи и активи от "Кремиковци".
Докато не се направят обстойни счетоводни експертизи и преглед на всички договори с фирмите на двамата братя, никой не може да каже със сигурност точно колко пари са източени от "Кремиковци".
Дали "Октопод" е последната серия на "Наглите" и докъде стигат пипалата в групировката на А.П., по известен като Трактора, предстои да разберем.